/ /

Siz koşarken telefonunuz ne yapıyor?

16 Aralık 2013

Turgay Özçelik

Akıllı telefonlar ve tabletler artık o kadar hayatımızın içine girdi ki, onlarsız bir şey yapmayı düşünemiyoruz bile. Sahi, telefonlarımız “akıllı” olmadan önce ne yapıyorduk?.. Tamam, mesaj kaygımı bir kenara bırakıp sadede geliyorum…

İstanbul’da spora vakit ayırmak gerçekten zor, ama bu vakti bulunca da spor yapabilmek çok kolay. En basitinden, eşofmanı, spor ayakkabıyı çekip koşuya çıkabilirsiniz. Üstelik artık akıllı telefonunuz da size bu koşuda yardımcı oluyor. Koşu sporu için tasarlanan birçok uygulama ile hem daha planlı spor yapıyor, hem de koşarken eğlenceli vakit geçirebiliyorsunuz.

Koşmaya yeni başladıysanız, Couch to 5k uygulaması sizin için tasarlanmış. Uygulama, kullanıcılarını 2 ay içerisinde 5 km koşabilecek düzeye getirmek için hazırlanmış. Uygulama, menüsündeki 3 farklı spor koçundan birini seçme olanağı sunuyor. Her koçun koşu programı, arka fon müziği ve kullanıcısının koşu bilgilerini active.com’da paylaşarak diğer kullanıcılardan geri bildirimler almalarını sağlayan bir programı var. Bu programın diğer programlardan farklı olarak en öne çıkan özelliği, kullanıcılarının 5 km’lik koşu hedeflerini belirtilen süre içinde tamamlamaları durumunda active.com’dan kaydolacakları yarışlarda ödül olarak indirim sağ

Cradio Trainer uygulaması ise kullanıcılarına yaptıkları çalışmaları kaydetme, haftalık hedefe göre programlar hazırlama, diğer kullanıcılar arasındaki sıralamasını görme gibi birbirinden kullanışlı özellikler sunuyor. Cardio Trainer’ı diğer uygulamalardan ayıran en önemli şey ise içeriğindeki “Move Your Bot” uygulaması. Uygulama kullanıcıları, gerçek hayatta yaptıkları vücut çalışmalarında uygulamayı kullandıklarında, uygulama içinde yer alan oyunda kullanmak üzere “enerji puanları” kazanıyorlar. Kullanıcı oyunda ne kadar fit bir vücuda sahipse, oyunu kazanma şansı o kadar yüksek oluyor.

Koşu için kendinize bir hedef koymakta zorlanıyor musunuz? Ghost Race uygulaması ile kendinize bir mesafe ya da hız seçebilir ve ezeli düşmanınıza, yani kendinize karşı savaşmaya başlayabilirsiniz. Bu uygulama kullanıcılarına günlük performanslarını karşılaştırma ve gelişimlerini gösteren sesli uyarılar alma imkanlarını sunuyor.

Sıkı bir koşucu için iSmoothRun uygulamasında ihtiyaç duyulabilecek her şey mevcut. Uygulama; GPS kullanarak koşucunun koştuğu rotayı kaydetme, trafik ışıklarının durumuna göre sizi bilgilendirme gibi özelliklerin yanı sıra bir koşu bandının size sağladığı tüm koşu bilgilerini sağlayabilecek bir alt yapıya sahip. Bunlara ek olarak kalp atış hızınızı ve dakikada kaç adım attığınızı, buna bağlı olarak da egzersiz aralıklarınızı ayarlayabiliyor. Uygulama, kaydettiği tüm verileri telefonda saklayabilme özelliğine sahip. Böylece, diğer cihazlarınıza ekstra bir program yüklemek ya da senkronizasyon yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Uygulamayı diğer uygulamalardan ayrı kılan özellik; koşu dışında kalan bisiklet sürme, tırmanış gibi farklı fiziksel aktiviteler için kullanılabilmesi.

Kilometrelerce koştuktan sonra vücudun yaktığı besinlerin yerine sağlıklı besinlerin alınması gerekir. Peki, bir sürü vitamin, mineral, karbonhidrat protein ve yağ kaynağından sizin için en sağlıklı kombinasyonu nasıl seçebilirsiniz? Fooducate isimli uygulama bu noktada işinize çok yarayacak. Yapmanız gereken sadece markette gözünüze kestirdiğiniz herhangi bir ürünün barkodunu telefonunuzun kamerası yardımıyla uygulamaya okutmak. Uygulama bu ürüne özelliklerine göre bir harf atayacak ve size ayrıntılı bir şekilde bu ürünün içeriği, hangi besin maddeleri açısından zengin olduğu vb. bilgileri sunacak. En sevdiğiniz abur cubur bu uygulama tarafından sınıfı geçemeyecek bir not alırsa endişelenmeyin; uygulama size favori abur cuburunuza en yakın özelliklerdeki daha sağlıklı bir yiyecek alternatifi de sunuyor

Bunlar dışında Runkeeper, Runtastic, Zombies Run gibi uygulamar da spora ayırdığınız vakti daha eğlenceli hale getirebilir ve size yardımcı olabilir. O zaman uygulamalarımızı ayarlayalım,  çünkü sabah koşu var!


Yorumlar(0)