/ /

Taksim’de trafik yer altına girdi

13 Eylül 2013

editor

Sabah 9:00 itibariyle Taksim’de trafik yerin altından akmaya başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Taksim Yayalaştırma projesi kapsamında, Tarlabaşı-Cumhuriyet Caddesi trafiği yer altına alındı ve bölge yayalaştırıldı.

 

 

Tünellere Tarlabaşı Bulvarı’ndan giriş yapan araçlar Şişli yönünde, Cumhuriyet Bulvarı’na ya da Beşiktaş yönünde Mete Caddesi kavşağına çıkabilecekler. Cumhuriyet Bulvarı’ndan tünele giriş yapanlar ise Eminönü yönünde Tarlabaşı Bulvarı’na geçmiş olacaklar. Gidiş geliş iki şerit olan altgeçitte, ayrıca yüz metre boyunda iki otobüs şeridi ve 4 bin 500 metrekarelik bir otobüs durak alanı var. Otobüs duraklarının bulunduğu bu alana, meydandan ve metrodan yaya erişimi merdiven ve yürüyen merdiven ile, engelli erişimi ise asansör ile sağlanıyor. (Umarız yine bir klişe gerçek olmaz; bu asansörleri de engelliler yerine başkaları kullanmaz)

 

 

Bu düzenleme, yayaların hayatını kolaylaştıracak gibi gözüküyor gözükmesine ama tünellerin trafik üzerindeki etkilerinin ne olacağını anlamak için henüz biraz erken. Bakalım, alt geçitler Taksim trafiğini rahatlatacak mı? Yoksa sadece yer yüzündeki problem yer altına mı taşınmış olacak? Sosyal medya kanallarında bu konuda tartışmalar başladı bile, bakalım ilerleyen günlerde neler olacak? Bizler nasılsa Taksim’in göbeğindeyiz, deneye deneye neler yaşayacağız bakalım… Mutlaka paylaşıyor olacağız!

 

Fotoğraf: AA


Yorumlar(0)