/ /

Tanpınar’la şehir ve oyun

28 Ekim 2013

editor

İTEF 2013-İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali, 30 Ekim-10 Kasım 2013 tarihleri arasında İstanbul, Erzurum, Konya, Bursa ve Ankara’da hayatımıza  edebiyat katacak. Ana sponsorluğunu Vehbi Koç Vakfı’nın, ulaşım sponsorluğunu Türk Hava Yolları’nın üstlendiği İTEF’in 2013 teması “Şehir ve Oyun” .

Festival 5.yılında da yine dopdolu bir programla karşımızda. Söyleşiler,okumalar,edebiyat-performans geceleri, FABİSAD (Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği) işbirliğiyle düzenlenen fantastik edebiyat panelleri , Café Amsterdam programları,özel bir masa oyunu turnuvası,film gösterimleri,profesyonel ve sektörel buluşmalar programda yeralan etkinliklerden bazıları.

 

Programda göze çarpan bazı alt başlıklar;

 

Alberto Manguel ile Beş Şehir’de…

“Tanpınar’ın İzinde Beş Şehir” etkinlikleri, dünyaca ünlü yazar Alberto Manguel’in Türkiye’nin 5 kentine ikişer günlük ziyaretlerde bulunacağı ve izlenimlerinin proje kapsamında kitaplaştırılıp yayınlanacağı bir edebiyat turu. Yazar Manguel’in, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Beş Şehir eserinde yer alan Erzurum, Konya, Ankara, İstanbul ve Nilüfer Belediyesi işbirliğinde Bursa’yı , Tanpınar’ın ayak izlerini takip ederek ziyaret edecek ve yazarın katılımıyla söz konusu şehirlerde birer söyleşi düzenlenecek.Tur,İstanbul’da başlayıp,İstanbul’da sona erecek.

Avusturya edebiyatı

Avusturya Kültür Ofisi’nin İstanbul’da kuruluşunun 50. yılı kutlamaları çerçevesinde Avusturya edebiyatının yükselmekte olan üç ismi, birçok edebiyat ödülüne sahip Andrea Winkler, 2004 Aspekte-Pres ödüllü Thomas Stangl ve aynı zamanda bir çizer de olan Teresa Präauer okurlarıyla buluşacaklar.

Café Amsterdam

Café Amsterdam programı ile Cezayir Restaurant ve Karga Bar bu sene de birer Amsterdam kahvesine dönüşecek. Café Amsterdam etkinliklerinde Hollandalı yazarlar, Türk yazarlarla birlikte okuma ve söyleşilerde yer alacaklar.

Yazarlar’la Okulda…

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içinde “Yazarlar Okullarda” projesi , İstanbul’un 9 ilçesindeki öğrencilerle festivalin yabacı konuk yazarlarını buluşturmayı vaadediyor.

Assasin’s Creed’in yaratıcısı Patrice Désilets Ahmet Ümit ile buluşuyor!

İTEF kapsamında dünyayı kasıp kavuran bilgisayar oyunu Assasin’s Creed’in yaratıcısı Patrice Désilets ve polisiye romanların usta yazarı Ahmet Ümit, İstanbul Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle bir araya geliyor. Bilgisayar oyunu alanında uzmanlaşmış siyaset bilimci ve oyun tasarımcısı Olivier Mauco’nun moderatörlüğünde gerçekleşecek bu buluşmada her iki yazar kent ile ilişkilerini anlatırken , izleyicileri İstanbul’u roman ve video oyunlarında farklı bir keşfe davet edecekler.

İTEF-Profesyonel Buluşmalar –Fellowship-

Festival kapsamında dünyanın dört bir yanından yayıncılar, festival organizatörleri, gazetecilerden oluşan yayıncılık profesyoneline , Türk yayıncılık sahnesi tanıtılacak. Yayıncılık dünyasının profesyonelleri ,Türkiye’li meslektaşlarıyla buluşacak.

Kitabevleri de indirim yapıyor!

Kırmızı Kedi Kitabevi, Aziz Kedi Kitabevi, İnsan Kitap ve Robinson Crusoe 389 festivalin resmi kitabevleri.Festival süresince, bu kitabevlerinde açılan özel İTEF köşelerinde festivale katılan yazarların kitaplarını %10 indirimle alabilirsiniz.

Mekanlar

Şehir ve Oyun ‘a  ; Cezayir Restoran konferans salonu, kargArt , Aziz Kedi Kitabevi, İnsan Kitabevi, İstanbul Cervantes Institut ve Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde ücretsiz olarak katılabilirsiniz.

 

Festivalin resmi sitesinden (www.itef.com.tr) tüm etkinlik detaylarına, yazar biyografilerine, saat ve mekan bilgilerine e ulaşabilirsiniz.


Yorumlar(0)