/ /

Tarihte Bugün : Karagöz sanatçısı Emin Şenyer doğdu

6 Aralık 2013

Uğur SALAMCI

Emin Şenyer 1976 yılında T.C Kültür bakanlığı tarafından Türkiye’nin en iyi karagöz ustası seçilen Metin Özlen Bey’in yanında uzun yıllar asistanlık yaparak yetişmiştir. Metin Özlen Bey tarafından kendisine Hayâlî Saraç Emin mahlası verilmiş ve TRT televizyonlarının yaptığı bir karagöz belgeselinde Hayâlî olarak ilan edilmiştir.

Emin Şenyer, Mayıs 1998 de İstanbul Şehir Tiyatroları gençlik günleri kapsamında Karagöz Tasvirleri sergisi açmış, Ekim 2001 tarihinde Avusturya’da yapılan 23. Mistelbach kukla festivaline Türkiye’yi temsilen davet edilmiş, 2004 yılında Berlin Türk Gününde, 2006İsviçre 23 Nisan şenliklerinde, Haziran 2007 de Hollanda’nın Utrecht ve 2008 Mayıs da Rotterdam şehirlerinde düzenlenen Multifestijn’de Karagöz oynatmış, 2005 Patras (Yunanistan) gölge oyunları festivaline Türkiye adına katılmış ve karagöz oynatmıştır.

2008 Yılı Nisan ayında Avrupa’nın en önemli medya müzesi olan ZKM (Karlsruhe – Almanya), Walldorf Türk Günü şenlikleri,Stuttgart 23 Nisan İnternationales Kinderfest ve Ludwigshafen Theater İm Pfalzbau Türk Tiyatro haftası kapsamında karagöz oynatmıştır. 2008 Kasım ayında Hamburg’da Kinderkinderfest’e davet edilmiş ve “Museum für Kunst und Gewerbe” de karagöz oynatmıştır.

Almanya’da Opernhaus opera grubunun daveti üzerine Almanya’da Mozart’ın Saraydan Kız Kaçırma operasını özet olarak gölge oyunu tekniğiyle oynatmıştır, bu oyun filme alınmış ve 2004 yılı yaz ayları boyunca dünyaca ünlü Goethe tiyatrosunda, opera başlamadan önce uvertür müziği eşliğinde seyircilere gösterilmiştir, daha sonra ise opera sanatçıları çıkıp sanatlarını sergilemişlerdir.

Mozart’ın saraydan kız kaçırma operasını oynattığı tasvirler 2004 yılı yaz ayları boyunca Goethe tiyatrosunda ve 25 Kasım 2006 – 18 Şubat 2007 tarihleri arasında Mittelrhein – Museum Koblenz’de açılan “Die Türken Kommen” adlı sergide sergilenmiştir.

Portekiz kukla müzesi tarafından yirmi parçalık , Almanya Rautenstrauch-Joest-Museum tarafından altı parçalık, Estonya Tartu Toy Museum tarafından dört parçalık ve Staatliche Museen zu Berlin (Berlin Devlet Müzeleri) tarafından bir parçalık Karagöz tasvirleri koleksiyonu satın alınmış ve halen bu müzelerde sergilenmektedir. Ayrıca dünyanın pek çok yerinden koleksiyoncular tarafından tasvirleri satın alınmıştır.

2004 yılında Kent Üniversitesi (İngiltere) bünyesinde bir doktora tezi kapsamında hazırlanan Oscar Wilde’ın Selfish Giant (Bencil Dev) adlı gölge oyununun tasvirlerini yapmıştır. 2009 Yılında ise Riverrun Tearro (İtalya) tarafından Türk gölge oyunu tekniği ile hazırlanan Şili’li yazar Luis Sepulveda’nın Storia di una gabbianella e del gatto che le insegnò a volare (Martıya uçmayı öğreten kedi) adlı oyunun hem tasvirlerini yapmış hem de danışmanlığını yapmıştır.

ITI (International Theatre Institue – Uluslararası Tiyatro Enstitüsü) ve UNESCO tarafından İstanbul’da düzenlenen Tiyatro Yaz Okuluna öğretim görevlisi olarak katılmıştır.

Gazete dergi, TV ve radyoların kültür sanat bölümlerinde röportajları yayınlanmış ve pek çok televizyon belgeselinde yer almıştır.


Yorumlar(0)