/ /

Tasarım Atölyesi Kadıköy Açıldı !

2 Mayıs 2013

Behicenur Ander

Kadıköy Tasarım Atölyesi 4 Nisan’da kapsamlı bir törenle hizmete açıldı. Başta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün de bulunduğu birçok katılımcıyla gerçekleşen açılışta Kadıköy Belediyesi ‘Tasarım Sizden, Uygulaması Bizden’ sloganıyla atölyeyi İstanbulluların hizmetine sundu.

 

İstanbul’un en eski sinemalarından Özen Sineması’nın dönüştürülmesi ile açılan atölye, tasarımcıların fikirlerini sunacağı ve projelerini gerçekleştirebileceği bir ortam olarak hazırlandı. 1960’lı yıllarda sinema olarak hizmete açılan bina daha sonra depo olarak kullanılıyordu ve son zamanlarda harap durumdaydı. Kadıköy Belediyesi, Vakıflardan tarihi binayı kiralayarak yapı formu ve iç mekanını bozmadan kapsamlı bir tadilattan geçirdi. 400 metrekare büyüklüğündeki tasarım atölyesinde 200 tasarımcının buluşacağı, çalışmalarını yapacağı bir mekana dönüştürüldü.

 

Tasarım Atölyesi Kadıköy olarak adlandırılan kuruluş İstanbul’un tasarımcılarına hizmet verecek, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarıyla da iş birliği içinde olarak kentsel dönüşüm projelerine katkı sağlayacak. Kadıköy Belediyesi, ÇEKÜL Vakfı ve Kentsel Strateji şirketi ortaklığında yürütülen TAK, Kadıköy’ün kentsel sorunlarının çözülmesi için yaratıcı buluşma ortamları sağlayarak, tasarımın gücü ile yenilikçi çözümler üretmeyi amaçlıyor. Öncelikle Kadıköy’de yaşayan ve çalışan genç tasarımcılar olmak üzere, Kadıköy’ün sorunları üzerine düşünen, fikri, tasarımı veya projesi olan herkesi bu çalışma ortamına davet ediyor. Burada fikir üreterek çalışacak tasarımcıların ürünlerini projelerini kamuoyuyla paylaşabileceklerinin ve tüm fikirlerinde özgür olabileceklerinin altını çiziyor.

 

TAK kendisini; ‘Kadıköylüler, Tasarımcılar, Gönüllüler, Öğrenciler, Destekçiler ve Kadıköy Belediyesi’nin ulusal ve uluslararası işbirlikleri kurarak fikir üretecekleri ve ürünlerini kamuoyu ile paylaşabilecekleri yenilik ve yaratıcılık mekânı’ olarak tanımlıyor. Kadıköy’ün mekansal sorunlarının çözümünde strateji ve tasarım kavramlarını bir araya getirerek, stratejik tasarım yönetimi yaklaşımı ile İstanbullulara bir ilki yaşattığı söylenilebilir.

 

TAK açıldığından beri bazı projelere başlanmış bile. Atölye’de, 2013 yılında 3×3 Programı ile bölge, mahalle ve ada bazında çalışmaların yanı sıra 10 farklı mahalle için rehber çalışması yürütülecek. Öte yandan tasarımcıların Kadıköy’ün Sokak dokusunda ihmal edilmiş köşelerinde ve nişleri için tasarımlar üretilerek ve bunların uygulanması gerçekleştirilecek.

 

Eğer Kadıköy’ün güzelleştirilmesiyle ilgili fikirleriniz, projeleriniz varsa bunları paylaşmanız ve uygulamaya geçirebilmeniz için TAK sizi de tarihi Özen Sinemasındaki yerine bekliyor..


Yorumlar(0)