/ /

Haydarpaşa restore edilecek

7 Aralık 2015

Akın Öztürk

Çatısında çıkan yangın nedeniyle zarar gören tarihi Haydarpaşa Garı restore edilecek.

Kadıköy Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Anıtlar Kurulunca da onaylanarak ruhsat başvurusu yapılan tarihi garın restorasyon projesi belediye tarafından kabul edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, projenin daha önce orijinaline sadık kalınmadığı gerekçesiyle onaylanmadığını belirtti.

Haydarpaşa Garı’nın tarihi bir miras olduğunu ifade eden Nuhoğlu, şunları kaydetti:

“Gar, kent belleğine katkı sağlayacak ve sürekli canlı tutacak biçimde korunmalıdır. Yangından sonra gar binası adeta kaderine terk edilmişti. Devlet Demiryollarının binanın orijinal haline uygun bir restorasyon projesi hazırlaması oldukça sevindirici. Ama asıl önemli olan garın eski tarihi fonksiyonuna dönmesi ve İstanbullulara bir gar olarak hizmet etmesi. Kadıköylüler binanın daha fazla zarar görmeden bir an önce restore edilmesini ve gar olarak hizmet vermesini istiyor.”

Nuhoğlu, gar çevresinin yeşil ve sosyal alan olarak kullanılması gerektiğini vurgulayarak, restorasyon çalışmalarının önümüzdeki günlerde başlamasını beklediklerini kaydetti.


Yorumlar(0)