/ /

Sandal Bedesteni hizmete açılacak

1 Aralık 2015

Akın Öztürk

İstanbul Valisi Vasip Şahin Kapalıçarşı’da bulunan Sandal Bedesteni’nin restorasyon çalışması hakkında incelemelerde bulundu. Yaklaşık 80 dükkanın bulunduğu Sandal Bedesteni yeni dokusuyla yakında hizmet vermeye başlayacak.

Dünyanın en fazla ziyaret edilen turistik mekanı Kapalıçarşı’da bu aralar hummalı bir çalışma var.

Fatih Sultan Mehmet Han tarafından yaptırılan iki bedestenden biri olan Sandal Bedesteni restore edilerek yeniden hayat buluyor…

sandalbedestenibasın2

Bilmeyenler için; Sandal Bedesteni, Fatih’teki Tarihi Kapalıçarşı içerisinde Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün mülkiyetinde olan halı, turistik eşya, çanta, takı ve giysilerin satıldığı dükkanların bulunduğu Bizans döneminin izlerini taşıyan bir yapı.

Buram buram tarih kokan Kapalıçarşı’nın çekirdeğini oluşturan iki bedesten bulunuyor. Bunlardan biri İç Bedesten yani Cevahir Bedesteni ..Diğeri ise Yeni Bedesten..1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Kapalıçarşı’nın bu ikinci önemli yapısı Sandal Bedesteni olarak da anılıyor.

540

Burada bir yolu pamuk bir yolu ipekten dokunan ve Sandal adı verilen kumaş satıldığı için Sandal Bedesteni ismi verilmiş.

Yaklaşık 80 dükkanın bulunduğu sandal bedesteni yeni dokusuyla yakında hizmet vermeye başlayacak.

sandalbedestenibasın3

İstanbul Valisi Vasip Şahin Kapalıçarşı’da bulunan Sandal Bedesteni’nin restorasyon çalışması hakkında incelemelerde bulundu.

Bedesten’in restorasyon çalışması hakkında bilgi alan Vali Şahin daha sonra Kapalıçarşı esnafı ile bir süre sohbet etti.

42181

 


Yorumlar(0)