/ /

İstanbul Deniz Müzesi

4 Ekim 2013

editor

Yaklaşık 6 yıldır restorasyon çalışmalarından ötürü kapalı olan Türkiye’nin en büyük denizcilik müzesi yeniden ziyaretçileriyle buluşuyor. Batmadan, bozulmadan muhafaza edilmiş, dünyanın en eski kadırgasının ve İstanbul’un fethinde Haliç’e gerilen zincirden parçaların da içinde bulunduğu müze, 4 Ekim’den itibaren Beşiktaş’taki binasından hizmet verecek.

zincir

Osmanlı döneminin en büyük ikinci arşivi olarak nitelendiren müzede, 20 bin eser ve  20 milyon belge bulunuyor. Yapımı 1897’ye dayanan müze Deniz Tarihi Arşiv Müdürlüğü, Deniz İhtisas Kütüphanesi ve Piri Reis Araştırma Merkezi olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Arşiv Müdürlüğü, Belge Arşivi, Fotoğraf Arşivi ve Harita Arşivi olmak üzere üç ana gruptan oluşuyor.

 

Deniz İhtisas Kütüphanesi’nde, yaklaşık 21 bin 395 kitap bulunuyor. Osmanlıca, İngilizce ve Fransızca kitaplar yer alıyor. Piri Reis’in istinsah edilmiş dört el yazması da kütüphanede bulunan önemli eserlerden. Piri Reis Araştırma Merkezi ise üniversitelerde Türkiye denizcilik tarihinin araştırılması ve öğrenilmesi için 2005 yılında kurulmuş ve yurt içi ve yurt dışında yayımlanan kitaplar makaleler ve belgeler üzerinde çalışılıyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Türkiye’nin ilk askeri müzesinde, bu ana bölümlerin dışında deniz tarihiyle ilgili farklı tarzlarda sergiler de bulunuyor. Örneğin ‘Tarihi Kayıklar Sergisi’nde farklı kayık koleksiyonlarını, dünyanın en eski kadırgasının yanı sıra Osmanlı döneminde kullanılan padişah kayıkları, piyade kayıklarını ve Atatürk tarafından kullanılan kayıkları, Cumhuriyet döneminde bulunan kurtarma filikaları gibi birçok farklı dönem eserini bir arada görebilirsiniz.

kadirga2Belli periyotlarla güncel sergilere de yer verilecek olan müzede ilk olarak  18. yüzyılda yaşamış ressam Mıgırdiç Melkon’un eserleri yer alıyor.

Ziyarete açılan müze pazartesi ve salı günleri hariç haftanın 5 günü 09.00-17.00 saatleri arasında, hafta sonları ise 10.00-18.00 saatlerinde gezilebilecek. Bilet ücreti ise; öğrenciler için 1 lira 70 kuruş, büyükler için 5 lira olarak belirlenmiş. Üstelik öğretmen ve öğrenciler için toplu ziyaretler ücretsiz.

2007 yılında yenilenmeye başlanan müzenin yeni binası proje yarışması sonucu kazanan projeye uygun olarak yapılmış modern bir görünüme sahip. Beşiktaş’a yolunuz düştüğünde binayı hemen fark edeceksiniz. Bizden tavsiye içeri girip eserleri incelemeniz!

 

 


Yorumlar(0)