/ /

İstanbul Valisi’nden Gezi Parkı açıklaması

16 Haziran 2013

Ali Alver

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim müdahalesine ilişkin açıklamada bulundu.

 

İşte Vali Mutlu’nun açıklamaları:

Artık Gezi Parkı’ndaki eylemlerini bekleyişlerini bitirmelerini kendilerinden istediğimiz gençlere ve orada beklemekte olan eylemci gruplara yönelik bir müdahalemiz oldu. Bunu yaparken özellikle yarım saati aşkın bir süre 40 dakikaya yakın parkın boşaltılması yönünde önemli duyurular yaptık.

GEZİ PARKI BOŞALTILDI

Marjinal grupların polisimizle bir çatışma pozisyonu oldu. Bunlara da uygun bir müdahaleyle Gezi Parkı boşaltılmış oldu. Gezi Parkı’yla ilgili yapmış olduğumuz bu çalışmanın fevkalede düzgün, sıkıntı olmaksızın, kısa sürede tamamlanmış olması memnuniyet oluşmuştur.

 

Gençlerin ve diğer ziyaretçilerin anonslarımızla gezi parkını boşaltmış olmalı ve emniyet güçlerinin müdahalesiyle sıkıntılı bir vaka oluşmamıştır. Bu gençlerimizle şahsım temas kurmak suretiyle önemli görüşmeler yaptım. Bütün bir gece boyunca gece 12’den sabaha kadar sürdürüğümüz bu görüşmelerde aramızda iyi sohbetin olduğunu da kamuoyunda paylaştık.

 

Gençlerimizden her zaman istediğimiz verdikleri mesajın iyi anlaşılmış olduğunu, bunun da hükümet düzeyince başbakanımızın açıklamalarıyla karşılık bulduğunu, hem mahkememizin verdiği kararlar doğrultusunda hareket edileceğini, şayet mahkemelerimizin vereceği karar projede herhangi bir uygulamaya ilişkin pozitif nitelikte olursa bunun genede halkımızın oyuna sunulacağı ifade edilmiş ve paylaşılmıştır.

 

Gerek temas kurduğum gerekse Başbakanla görüşen sanatçılar gazeteciler Gezi Parkı’nda bütün kesimlerle bu meslenin çözümünün iyi olacağını paylaşmışlar fakat arzu edilen hedefe ulaşılamamıştır. Taksim platformunun yaptığı çağrı ve sabah 10.00 sularındaki kararla Gezi Parkı’nı boşaltma yönünde bir irade oluşmuştur. Akşam 20.00 civarında gerekli anonslarla boşaltmaları rica edilmiş, büyük kısmı polisimizle çatışmadan alanı terketmiş bu da bizi memnun etmiştir Emniyetin bütün birimleri tarafından kayıt altına alınan bir müdahale gerçekleştirilmiştir.

Emniyet güçlerimiz halkımızın güvenliğiyle ilgili olarak, ülke sevgisiyle hizmet vermektedir. Ama şiddeti tekrar başlatmak isteyenlerle mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Çarpışmak isteyenlere devletimiz müsaade etmeyecektir.

29 YARALIMIZ VAR

29 yaralımız var ve durumları ağır değil. Bu sevindiricidir. Maalesef, özellikle yabancı kaynaklarda çok sayıda yaralı ve ölü olduğu şeklinde bilgi kirliliğine vatandaşlarımızın dikkatini çekmek istiyorum. Asla vatandaşımızdan gizlenecek bir durum yoktur. Asla bu vatandaşlarımızda ağır bir vaka yoktur. Operasyon gerektiren tek bir vaka yoktur. Önümüzdeki saatlerde yaralımız can kaybımız olmaması en büyük dileğimizdir. Artık birbirimizle kucaklaşmalıyız.

 

Gezi parkı’na yapılan müdahale ‘müdahale’ kavramının bile fazla sayılacağı bir boşaltma çalışmasıdır. Çocuklarımıza ypılan bu yaklaşım fevkalade düzgün, yumuşak gerçekleşmiştir. Sanatçılar, herkes, ben çalıştım. Bir boşaltma ihtiyacı hasıl olmuştur. Demokrasi noktasında seçenekleri kullanmamız gerekiyordu.

 

Elbette vatandaşlarımız toplanma özgürlükleri vardır. ben bir vali olarak sevgili gençlerle sohbet etti. Telefonum dahil paylaştım. Bizim çatışma istememiz söz konusu olamaz. Böyle bir ortamda ille de ‘Taksim’e gelin’ demek, ‘Gelin polisle çatışalım’ demektir. İstirham ediyorum. İleriki günlerde bunu yapabilirler ama yarın gelmeleri doğru değildir. Yarın için bu çağrıyı yapanlar bu işten nemalanmak isteyenler. Aziz İstanbullulara bu konuda güveniyorum.

 

Can Dündar ile daha önce de görüşmeler oldu. Can beyin de bu konuda çabaladığını biliyorum. Can Bey kendi çocuklarının orada olduğunu ve bu konuda yardımcı olmamızı söylediler. Ben de şu anda birebir çocukları için yardımcı olma imkanımın olmadığını söyledim. Sonra da çocukları için kaygılı bir durum olmadığını gördük. Kendisinin bir kanala verdiği yorumun yanlış aktarıldığını da gördük. Üzüntülerini ifade etti ve düzeltilmesi için ricada bulunacağını söyledi.

Kaynak:Hür Haber


Yorumlar(0)