/ /

Vali Mutlu’dan Taksim açıklaması

11 Haziran 2013

Ali Alver

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim’e yapılan son müdahaleye ilişkin basın toplantısı yaptı.

Vali Mutlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

Taksim Meydanı’na asılan materyalleri kaldırmak için bir operasyon yapıldı. Kesinlikle Gezi Parkı’na müdahale edilmedi, edilmeyecek. Kişisel ve küçük gruplar halinde emniyetle çatışmaya girmek istediler, bunlara gerekli müdahaleler yapıldı. Bu marjinal grupların amaçlamış olduğu daha büyük çatışmalara fırsat verilmedi. Sakin bir bekleyiş içinde duruşumuzu muhafaza ediyoruz.Bekleyişimizin nedeni bu reklam panosuna çevrilen yerlere yeniden o materyallerin asılmaması. Orada gerçekten çevreci duruşla bulunan gençlerimize bu konudaki sağduyulu yaklaşımları nedeniyle bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu duyarlılığın aynı özenle sürdürülmesi bundan sonraki aşamalar için tabloyu rahatlatan bir gelişmedir.

AŞIRI GAZ KULLANILDIĞI…

Polisin aşırı gaz kullandığı gibi bir intiba yaratmak için bu saldırgan gruplar ellerindeki havai fişekleri, molotof kokteyllerini kullanmışlardır. Amaçları tahrik etmek, böyle bir intiba yaratmaktır.

HAFİF YARALILAR

Mutlu yaralı ve gözaltılara ilişkin bir soruya ‘Şu anda çatışmalarda ciddi hastanelerde tedavi görmeyi gerektirecek bir yaralanma yok. Ufak tefek yaralanmalar olmuştur. Bir polis aracımız molotofla yakıldı alanda. Sürekli eylem gerçekleştiren kişilere karşı gözaltı eylemi gerçekleşti, bunu sürdürebiliriz.Ama çatışma ortamı istemiyoruz’ yanıtını verdi.

ELLERİNDE TELSİZLER VARDI

Eylemcilerin elinde telsizler bulunduğuna dikkat çeken Mutlu ‘Piyasada satılan, bulunabilen muhabere araçları ellerinde. Marjinal gruplar kendi aralarında böyle haberleşiyorlar. Karşımızda bir fikrim, sözüm var diyenler değil benim taşım, molotofum, telsizim var diyenler var’ yorumunu yaptı.

SOSYAL MEDYA İDDİASI

Mutlu, sosyal medyada yayılan ‘o göstericiler polis’ iddialarına da sert yanıt verdi: ‘Çok güzel bir halk tabiri vardır. Uydur uydur yaz. Sosyal medyamızı bu tip provokatif amaçla kullananlar da var. Bunlara inanmamak lazım’ dedi.

GEZİ PARKI’NA GİDEBİLİRİM

Mutlu, şöyle konuştu: Gezi Parkı’na gidebilirim. Oradaki gençler kendilerini tüm eylemci gruplardan ayırmışlardır. Polisimize yardımcı olmuşlardır. Yoğun bir zamanda görüşmeyi yada onların bizi ziyaretini sağlayabiliriz. Dialoga ihtiyac vardır. Her ortamda görüşmeye hazırız.
Kaynak:Hür Haber


Yorumlar(0)