/ /

Vali Mutlu’dan Taksim açıklaması!

16 Haziran 2013

Ali Alver

Vali Mutlu’nun düzenlediği basın toplantısından satırbaşları şöyle:

 

Şu an itibariyle İstanbul’da genel olarak huzurlu bir ortam devam etmekte. Hiçbir bölgemizde çatışma söz konusu değildir. Bu durumun bu şekilde devam ettirilmesiyle ilgili de güvenlik güçlerimiz her alanda çalışmalarını sürdürüyorlar.

 

LYS nedeniyle öğrencilerimiz açısında çok önemli bir gündü. Sınava giren değerli öğrencilerimize de başarılar diliyorum. Sabah saatlerinden itibaren sınav merkezlerine öğrencilerin ulaşabilması için gerekli önlemleri aldık ve öğrenciler sınavlarına rahatlıkla girdiler. Sınavlar huzurlu bir ortamda sürmektedir. İlerleyen saatlerde de bu huzurlu ortamın devamını diliyoruz.

 

VALİ MUTLU: TAKSİM’E GELMEYİN

Saat 16.00 itibariyle Taksim’de bir toplanma çağrısı yapıldı. Bu çağrılar huzurumuza ve güvenliğimize katkı sağlayıcı değildir. Bu akşam da güvenliğin tesis edilmesine devam ediyoruz. Bu toplanmalara müsaade etmeyeceğiz. Vatandaşlarımızın bu tür çağrılara iştirak ederek Taksim ve bölgesine gelmemelerini istiyoruz.

 

“ARTIK SİLAH DA KULLANIYORLAR”

İki emniyet görevlimiz bu olaylarda silah kullanılmak suretiyle yaralandı. sağlık durumları iyi. Bu tür olaylarda İstanbul’da ilk kez silah kullanılmıştır. Bu da dikkat çekici bir husustur. Taş, molotof ve sis bombasının ötesinde artık silah da kullanabilecek cüreti gösterdiler! İki yurttaşımız birisi dün, birisi de bu sabah olmak üzere yaralanmıştır. Hastanede yatarak tedavisi devam eden 4 yaralı var. Provokatörlere dikkat edin, artık silah da kullanılıyor.

 

SOSYAL MEDYADA PROVOKASYON VAR!

Çanakkale’de bir trafik kazasında yaralanmış bir çocuğumuzun görüntüsü sanki Taksim’de olmuş gibi sosyal medyada yayınlandı. TOMA’nın bir hanımefendiyi ezdiği şeklinde haberler ve görüntüler sosyal medyada yayıldı. Bu hanımın, TOMA’nın önünde duran ve daha sonra emniyet güçleri tarafından buradan çekilen biri olduğu ortaya çıktı. Saat 16.00’da Taksim için yapılan çağrıya vatandaşlarımızın uymamasını diliyorum. Taksim’e yapılan çağrı huzur ortamını bozacaktır, itibar etmeyin.

 

TOMA’LARDAN ATILAN SU KİMYASAL DEĞİL

TOMA’lardan tazyikli su püskürtülüyor. Bazı araçlardan püskürtülen su renklidir çünkü ilaçlı bir sudur. Bu ilaçlı suyun da kimyasalla falan hiçbir ilgisi yoktur.

 

GÖZALTILARIN ÇARŞI İLE İLGİSİ YOK

Gözaltıların Çarşı grubu ya da Beşiktaş ile bir ilgisi yoktur. Yollarda barikatlar kuranlar içinde bu gruba mensup kişiler olabilir ama bunu Çarşı ile özdeşleştirmek doğru değildir. Gözaltı sayısı 22’dir ama Çarşı’dan 22 kişi gözaltında derseniz hata olur. Doktorlardan da gözaltı işlemi var. Gösteri alanlarının içerisine girerek göstericilerle hareket edenler varsa bunları da görüntülerle tespit edeceğiz. İnsana sağlık noktasında hizmet vermek doğru ama göstericileri koruyan tavırlar adli makamların alanına girmektedir. Biz gördüğümüz hususları video ve fotoğraflar kayıt altına alarak adli makamlara bildiriyoruz.

 

“GÖSTERİCİLER BAZI MEKANLARA SIRTINI DAYIYOR”

Sırtını bir takım mekanlara dayamak suretiyle çatışmayı sürdürmek isteyenleri biliyoruz. Hiçkimse turizme hizmet eden mekanları ülkede kargaşalara hizmet eden bir konuma sokamaz. Bu o kurum açısından da, turizm açısından da sıkıntılıdır. Bunlara karşı emniyet güçleri kanunun gerektirdiği işlemi yaparlar. Şu ana kadar bu mekanlara girmedik. Ancak gerekirse adli mercilerden izin alarak girebiliriz. Göstericilerin bu mekanları kullanmamaları, işgal etmemeleri açısından tedbirler almaya devam edeceğiz.


Yorumlar(0)