/ /

Aya Triada ve Islak Hamburger elele

22 Ekim 2013

editor

Taksim’de Aya Triada Kilisesi’nin “meydana”   çıkması için,  kilisenin önünde yeralan ve yaya trafiğini de zorlaştıran büfe ve lokantalar kaldırılamıyor.

Radikal’de yeralan habere göre,  işletmecilerle görüşen Balıklı Rum Hastanesi Vakfı, dükkanların kaldırılmadan “düzeltilmesi ”ne karar verdi. Buna göre  dükkanlar “makyaj”lanacak yani tabelaları değiştirilecek,  jeneratörler görüntü kirliliği yaratmamak için ortak kullanılacak.

Radikal gazetesi , Aya Triada Kilisesi’nin Taksim Meydanı’na bakan dükkânlarıyla ilgili devam eden belirsizliğin ;  Başbakan Erdoğan ’ın Gezi Parkı Eylemleri sırasında  bir televizyon kanalında ‘Taksim Camii’ projesini anlatırken kullandığı “Kilise vakfının önündeki tüm dükkânları kaldıralım diye vakıfla konuşacağız. Kilise meydana çıksın. Diğer tarafta cami olsun. Bizim medeniyet anlayışımızın çok güzel bir göstergesi olsun” ifadeleriyle başladığını öne sürüyor.

İşletmeciler 130 seneden beri orada olduklarını, tescilli olmadıklarını ancak  kot farkı nedeniyle dükkânların kiliseyi kapattığı iddiasının da gerçekdışı olduğunu savunuyor.

Taraflar, ortak bir proje hazırlayıp , Başbakan’a sunma konusunda mutabık gibi görünüyor. Projeyle,  kilisenin Sıraselviler Caddesi’ne açılan kapısının da açılması öneriliyor.

Görünen o ki,  ıslak hamburger daha uzun süre Taksim Meydanında konuşulur olacak, Kilise de kent siluetinde sarımsak kokularının arasındaki yerini koruyacak.

Kaynak:Radikal

 


Yorumlar(0)