/ /

Kapalıçarşı’da değişim kokusu

11 Şubat 2014

editor

İstanbul’da hangi semtte yaşıyor olursanız olun,  kokusuyla sizi kendisine çeken Kapalıçarşı’da bugünlerde değişim kokuları var.

Dünyanın hatrı sayılır alışveriş alanlarından biri olan Kapalıçarşı , “Kapalıçarşı Röleve ve Restorasyon Çalışması” Projesi kapsamında 3 bin 600 dükkan ile çevresindeki 38 han ve çarşının çatısı, yaklaşık 200 milyon lira maliyetle restore edilmeye hazırlanıyor. Yıl içerisinde başlayacak olan restorasyon çalışmaları James Bond serisinin 23. halkası olan “Skyfall” filmi çekimleri sırasında gündeme gelen çatının yenilenmesiyle başlayacak. Çatıya aynı zamanda merkezi ısıtma ve soğutma sistemleri kurulacak. Fatih Belediyesi’nin açıklamalarına göre, çarşıdaki hanların röleve ve restitüsyon projelerinin bir kısmı bitti. Röleve çalışmalarının ardından da restorasyon çalışmalarına başlanacak. Bond-Skyfall-motorcycle-chase-scene

Esnafın olumsuz etkinlenmesini önlemek amacıyla kademe kademe yapılan projelerin tamamlananları onaylanmak üzere Anıtlar Kurulu’na sunuldu. Projelerin bir kısmı onaylandı, onay işlemleri devam ediyor.

Kapalıçarşı’nın restorasyon bedelinin ilk tespitlere göre 200 milyon lira olacağı tahmin ediliyor. Önemli bir kısmı özel mülkiyete ait olan maliyet, çarşıdaki esnafın hissesi oranında katılım sağlanarak karşılanacak. Bu konuları da içeren yönetim planı çalışması da devam ediyor. Yönetim planına göre ise, çarşının yenileme maliyetini esnaf karşılayacak. Çevre düzenlemesi, yollar ve caddeler için de Fatih Belediyesi’nden bir destek bekleniyor.

“Kapalıçarşı yenilenip çok daha modern bir hale gelecek”

Kapalıçarşı esnafı bu değişime olumlu yaklaşıyor. Tarihi dokunun bozulmadan ve geleceği aktarılarak yapılmasını istedikleri yenileme çalışmalarının ardından çalışmalar sırasında zorluklar ve dükkan kapatma durumuyla karşılaşmamak istediklerini vurguladı.

Esnaf, bunun zamanının ve yapılış şeklinin önemli olduğunu aktararak, çalışmalar sırasında mağdur edilmemeleri ve dükkanların kapalı kalmaması gerektiğini vurguladı. kapalicarsi_42008

Kapalıçarşı’yı insanlara güzel bir şekilde bırakmak istediklerini ifade eden Kapalıçarşı Esnafları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Bektaş, “Kapalıçarşı’da 1980’de yapılan çalışmalardan sonra herhangi bir çalışma yapılmamış. Yağmur ve güneşten çarşının dokusu zarar gördü. Bunun için de Fatih Belediyesi ile röleve çalışması yapılıyor. Restorasyonun yapılabilmesi için önce röleve çalışması yapılması gerekiyor. Çarşıda 65 sokak ve 129 adanın röleve çalışmasının yüzde 75’i bitti” şeklinde konuştu. Daha modern bir görünüme ve alt yapıya sahip olacak Kapalıçarşı’da turistlerin de keyifle gezmeye ve alışveriş yapmaya devam edeceklerini ifade eden Bektaş,“James Bond’a da teşekkür etmek lazım, bize kültür varlıklarımızı hatırlattı” diyerek yenileme çalışmalarının çıkış noktasını anlattı.

 Kaynak: Habertürk Gazetesi

Yorumlar(1)

  • nazlı sultanoglu

    İnşallah dedikleri gibi tarihi doku bozulmaz…