/ /

Tarihi yarımadada “action” sesleri

26 Şubat 2014

editor

Dünyaca ünlü aktör Russell Crowe’un yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği ‘The Water Diviner’ (Su Bulucu) 26 Şubat’ta klaketi kapatıyor. 1919 yılına ait bir dönem filmi olan, Tarihi Yarımada Fatih’in Sultanahmet, Çemberlitaş, Balat ve Topkapı Sarayı gibi bölgelerinde çekilecek.

Avustralya’da 40 derece sıcaklıkta zorlu koşullarla çekimlerin bir kısmını tamamlayan ekip Avustralya’da bulunan Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz da Türkiye’ye döndü. Filmin yönetmeni ve başrol oyuncusu Russell Crowe ise İstanbul’a özel uçağı ile geldi.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, filmin hikayesini etkileyici bulduğunu belirterek, sayısız yerli ve yabancı yapımın doğal plato olan Fatih’te çekilecek olmasından mutluluk duyduğunu ifade etti. Başkan Demir, ülkemizin tanıtımına katkıda bulunacak her türlü projeye destek verdiklerini de belirtti.

yarimadaThe Water Diviner – Su Bulucu

Film, Çanakkale Savaşı’nda çocuklarını kaybeden ve sonrasında Türkiye’ye gelen bir babanın hikayesini işliyor. Çanakkale Savaşı’nda kaybettikleri çocuklarının cenazesini ülkesine götürmek için karısına söz verip, cenazeleri almak üzere İstanbul’a gelen babanın yolunun Binbaşı Cemal ile birleşmesiyle başlayan hikaye, 1914-1919 yılları arasında geçmekte. Film işgal altındaki İstanbul’u da günümüze yansıtacak.

26 Şubat’ta başlayacak olan İstanbul çekimleri Mart ayı ortasına kadar sürecek. İstanbul sahnelerinin tamamlanmasının ardından ekip, Fethiye Kayaköy’de çekimlerine devam edecek. Filmin Türkiye ayağını Anka Film ve ünlü yapımcı Ali Akdeniz üstleniyor.

Tarihi Yarımada Fatih daha önce Argo, James Bond ‘Skyfall’, Taken 2, Two Faces of January gibi Hollywood yapımlarına da ev sahipliği yaptı.

 


Yorumlar(0)