/ /

İBB’den, Tarihi Yarımada’ya onay!

25 Kasım 2015

Akın Öztürk

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Yarımada’nın yeni bir dönem i başlatacak olan imar planını onayladı.

Eminönü sınırları içerisinde kalan Yeni Cami, Sirkeci ve çevresindeki alanlardaki yapıların butik otele dönüştürülmesinin önünü açan proje kabul edildi. Artık Tarihi Yarımada’da yer alan hanlar butik otele, evler ise pansiyona dönüştürülebilecek.

SÜLEYMANİYE UYGULAMANIN DIŞINDA

Tarihi Yarımada İmar Planı Değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylandı. Buna göre Tarihi Yarımada’da yer alan hanların otel ve butik otele dönüştürülmesinin önü açıldı. Uygulama alanı ise Eminönü sınırları olarak yani Unkapanı Köprüsünden başlayarak, yine Unkapanı ve Saraçhane üzerinden Yenikapı’ya uzanan Atatürk Bulvarı olarak belirlendi. Ancak sınırlar ,içinde yer alan Süleymaniye uygulamanın dışında tutuldu.

“BİNALAR BUTİK OTEL OLABİLİR”

Proje hakkında görüşlerini bildiren Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Eminönü’ndeki Yeni Cami ve çevresi, eski Postane etrafı, Sirkeci ve çevresi gibi alanlar butik otel ve otel olabilecek. Boşaltılmış, kaderine terk edilmiş, yok olmaya yüz tutmuş tarihi eserleri kurtarabilmek için bu kararı aldık. Bu binalarda, istenilirse butik oteller olabilir” dedi.

“EMİNÖNÜ GECE DE YAŞANIR HALE GELECEK”

Ticaret nedeniyle gündüzleri nüfusun yoğun olduğu Eminönü bölgesinin otellerle beraber gece nüfusununda artacağını söyleyen Demir, “Buralar gece de yaşanır hale gelecek. Gündüz ticaret olur, gece ise kafeteryaların olduğu, turistlerin rahatlıkla dolaşabildiği, İstanbulluların başka yerlerden gelebilecekleri yerler halini alır” dedi.

TARİHİ EVLER YIKILMAKTAN KURTULACAK

Uygulamayla beraber isteğe bağlı olarak geleneksel mimarinin bulunduğu semtlerde ev pansiyonculuğunun da yapılabileceğini açıklayan Demir, böylece bakımı zor terk edilmiş tarihi evlerin yıkılmasının önüne geçilmiş olacağını söyledi. Bir tarihi esere ticari değer verilmezse onun yaşamasının mümkün olmadığını dile getiren Demir, biz koruma kullanma dengesi olsun istiyoruz diyerek Şehir Planlama Müdürlüğü’nün olumsuz görüşlerini değerlendirdi.


Yorumlar(0)