/ /

Ortaköy Camii ibadete açıldı

6 Haziran 2014

editor

Dört yıla yakın süredir restorasyonu süren Ortaköy Camii, Başbakan tarafından ibadete açıldı.

Sultan Abdülmecit tarafından 1853 yılında yaptırılan ve yapıldığı günden bugüne 6 restorasyon gören cami, son restorasyonun ardından Başbakan Erdoğan’ın Cuma namazı kılmasıyla tekrar hizmete açıldı. Ortaköy Camii’nde Erdoğan’ın da kıldığı cuma namazını Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez kıldırdı.

ERDOĞAN’A AYASOFYA SORULDU

Başbakan Erdoğan, cuma namazı sonrasında Ortaköy Camii’nin açılışında yaptığı konuşma sırasında bazı vatandaşlar “Ayasofya” diye bağırdı. Bunun üzerine Erdoğan, “Bize düşen bir görev var. Camiyi cemaatsiz bırakmayacağız, dolması lazım. Sultanahmet Camisi, Süleymaniye Camisi, Fatih Camiisi’nin dolması lazım. Yan tarafında Sultanahmet’i bir dolduralım bakalım. Ama teravihi namazlarında değil, bayram namazında değil, sabah namazlarını dolduralım. Onları bir halledelim, sonra gerisi gelir.” yantını verdi.

“ÇOK FARKLI BİR YERE SAHİPTİR”

Diğer yandan Başbakan Erdoğan, Ortaköy Camii’nin Ermeni Mimarı Nigoğos Balyan’dan da bahsederek “Camilerimiz arasında çok farklı bir yere sahiptir” dedi.

“BU ESERİN MİMARİSİ ERMENİ MİMARIDIR”

Başbakan Erdoğan’ın konuşmasından satır başları;

“Çok ciddi çalışmalar yapıldı. Büyük Mecidiye Camii şu anda bugün itibarıyla hizmete başladı. Bizler kalıcı eserleri bizlere bırakan ecdadımızla hep iftihar ettik. Az önce muhterem Diyanet İşleri Başkanım da ifade etti, Allah’ım bizi mabetsiz, mabetlerimizi ezansız bırakma. Beş kez bu eser restorasyona uğradı. Bu eserin mimarisinde bir defa rol alan bir Ermeni mimardır. Ecdad bu noktada çok farklı davranmış. Emaneti işin ehline vermiş. Ortaköy Camii bizim mimari eserlerimiz arasında çok farklı bir yere sahip. Dolayısıyla mimarından mühendisine, işçisine kadar bu restorasyonlarda emeği geçenlere rahmet gönderiyoruz. Bize düşen bir görev daha var. Bu camilerimizi de cemaatsiz bırakmayacağız.”


Yorumlar(0)