/ /

TOKİ’den 1.5 Milyon Metrekarelik Dev Park

29 Ekim 2015

Akın Öztürk

TOKİ, İstanbul’a 1,5 milyon metrekarelik devasa bir park kuruyor.

Kayabaşı’na yapılacak parkın büyüklüğü, İstanbul’daki en büyük korunun 4 katı büyüklüğünde olacak. Kayaşehir merkezden Fenertepe’ye uzanacak parkta; koru alanları, bisiklet ve yürüyüş parkurları ile piknik alanları olacak.

toki-den-istanbul-a-1-5-milyon-metrekarelik-d-7827008_o

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul’u 1,5 milyon metrekare büyüklüğünde bir yeşil alana kavuşturuyor. Kayaşehir vadisinde kurulacak yeşil alan 5,5 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 3 kilometre eninde olacak. Kayaşehir merkezinden Fenertepe’ye doğru uzanacak sahada; koru alanları, parklar, bisiklet ve yürüyüş parkurları, dinlenme ve piknik alanları ile vatandaşların birincil ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal tesisler olacak. Projede anfi tiyatro, gençlik merkezi, kafeteryalar, tırmanma duvarı, su sporu ve paintball alanlarına da yer verilecek. Dört etaptan oluşacak olan park, atlı güvenlik personeliyle korunacak.

13 yılda 700 bin konut üreten TOKİ, yeni bir şehir anlayaşı geliştiriyor. 2023’e kadar “Yeni Şehirler Yenilenen Şehirler” konseptiyle 500 bin konut üreteceklerini belirten TOKİBaşkanı Ergün Turan, “Yatay mimari, bol yeşil ve şehircilik sosyal dokusu olan kentlerden bahsediyoruz” dedi.

“İNŞAATINA 2016’TA BAŞLIYORUZ”

Bu önemli müjdeyi veren TOKİ Başkanı Ergün Turan, parkın inşaatına 2016’da başlayacaklarını kaydetti. Başakşehir Sular Vadisi’nin 5 katı büyüklüğünde olması planlanan yeşil alanın tesisi için planlama yapan firmalardan sunumlar almaya başladıklarını belirten Turan, “Alt yapı hazırlıklarını yapıyoruz. Büyük bir yatarım olacak. İki üç grubu çalıştırıyoruz. İstanbul’daki en büyük korunun 420 bin metrekare olduğu düşünüldüğünde Kayaşehir’deki bölge parkının ne kadar büyük olduğu anlaşılır” diye konuştu.

“12 YILDA 700 BİN KONUT YAPTIK”

TOKİ’nin son yıllardaki performansına dikkat çeken Başkan Turan, “TOKİ kurulduğu1984’ten 2003’e kadar sadece 43 bin konut yapmış. 18 yılda 43 bin konuta karşılık TOKİson 12 yılda 700 bin konut yapma başarısı gösterdi. 2019’a kadar 250 bin, 2023’e kadar ise 500 bin konut daha yapmayı hedefliyoruz. Bu yılda 60 bin konut demektir. Elimizde birikmiş konut yok. Sadece şu anda satışta olan 420 kadar bir konutumuz var. 300-400 konutlu projelerde 2 günde yarısını satıyoruz. Reklam yapma ihtiyacı bile hissetmiyoruz” ifadelerini kullandı.

“RANTA İZİN VERMEYİZ”

TOKİ’nin dar ve alt gelir gruplarına konut ürettiğini vurgulayan Başkan Turan, belli şartlarla sattıkları konutlar üzerinden rant sağlanmasına izin vermediklerini kaydetti. Turan, şunları dile getirdi:

“Bizim alt gelir grubuna kurayla daire satışımızın bir numaralı amacı hiç evi olmayanı ev sahibi yapmak. Şimdi sen bunu alıp kiraya veriyorsan olmaz. Kesin kural olarak bunu sözleşme imzalarken de beyan ediyoruz. Bunu tespit edersek daireyi elinden alırız. Biz aptal değiliz. Kurada kendisine daire çıktığı anda vatandaş ortalama 60 bin 70 bin lira kazanmış oluyor. Kamunun sağladığı bu tür sosyal haklar üzerinden bir rant düşünüldüğü zaman iş saçma sapan yerlere gidiyor. Buna asla müsaade etmeyiz. Nitekim iştiraklerimizden Emlak Konut’un Başakşehir bölgesinde yaptığı bir ihaleyi bu nedenle iptal ettik.”

Uzun süredir üzerinde çalıştıkları ‘Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler’ konseptini de ilk kez açıklayan TOKİ Başkanı Ergün Turan, “100 veya 200 konutlu projeler yerine şehir hüviyetinde projelere yönelmek istiyoruz. Bu hafta Gaziantep’te 50 bin konutluk bir şehir projesi başlattık. Kuzey Şehir dediğimiz projede yaklaşık 300 bin kişi yaşayacak. Buna benzer projeleri Türkiye’nin dört bir yanına yayacağız” şeklinde konuştu.

“YENİ BİR ŞEHİRCİLİK ANLAYIŞI GELİŞTİRDİK”

‘Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler’ projesini temsil için hazırlanan logonun TOKİ’nin konut üretimindeki yeni disiplinleri barındırdığına dikkat çeken Turan, “Yatay mimari, bol yeşil ve şehircilik sosyal dokusu olan kentlerden bahsediyoruz. Geleneksel semt kültürünün gelişimine zemin hazırlayan mahalle konsepti ve mutlak kalite prensibini, tüm projelerimizde hayata geçiriyoruz. Farklı katmanlardaki insanları bir araya getiriyoruz” dedi.

CAMİ, OKULU VE ESNAF MERKEZE

“Gittiğimiz hiçbir kentte en yüksek yapı TOKİ’nin binası olmayacak” kararı aldıklarına da vurgu yapan Başkan Turan, şunları kaydetti:

“İnsanların acil konut ihtiyaçları olabilir. He ne olursa olsun bu konut ihtiyacını karşılayacağım diye kentlerimizin 300-500 yıllık mazisini veya gelecek 50 yılını 100 yıllık alt yapısını alt üst etmememiz gerekir. Bu anlayış şu anda TOKİ’de çok hakimdir. Artık 200 konutluk bir site yaparken bile çevre yapısına dikkat ediyoruz. Geçmişteki uygulamaların aksine cami, okul ile esnafı meydana yakın yerlerde konumlandırıyoruz. Arkasında durabileceğimiz eserler yapıyoruz. Türkiye’de örnek olabilecek projelerimizi hayata geçirmeye başladık.”

TOKİ konutlarında aylık ödeme miktarının 205 lira sınırına kadar gerilediğine dikkat çeken Başkan Ergun Turan, son olarak bu hafta başında Malatya-Beydağı merkezde satışa çıkardıkları 300 konutluk projeyi örnek gösterdi. Benzer şekilde Malatya Akçadağ’da satışa sundukları 240 konutlu projede ise 240 ay vadeli taksit tutarının 205 ile 280 lira arasında değiştiğini ifade eden Turan, “Bizim hedefimiz yakın zamana kadar 1 milyon adetti. 8 yılda alt ve orta gelir grubu için 500 bin konut daha yapacağız. 2023’e gelindiğinde Türkiye nüfusunun 6-6,5 milyonu TOKİ’nin konutlarında ikame etmiş olacak. Şu andaki rakamlar 3 milyon civarında” diye konuştu.


Yorumlar(0)