/ /

Mega projelerde son durum

7 Kasım 2015

Akın Öztürk

İstikrarın sağlanmasıyla İstanbul’daki mega projelerde çalışmalar da hız kazandı. 14 bini aşkın işçi ordusu adeta arı gibi çalışıyor.

İstanbul trafiğini rahatlatacak 4 projeden 3. köprü ile Marmaray’ın yeni hatları 2016’da devreye girecek.Avrasya Tüneli’nin 2017’de bitmesi planlanırken, 3. havalimanına da ilk uçak 2018’de inecek. Türkiye’nin geleceğini oyladığı 1 Kasım seçimlerinde kazanan ‘istikrar’ oldu. Yönetimde istikrarın sağlanmasıyla İstanbul’daki mega projelerde çalışmalar da hız kazandı. Gece gündüz vardiya usülü aralıksız süren çalışmalarda 14 bini aşkın personel Türkiye’nin ilerlemesi, İstanbul’un kalkınması için ter döküyor.

BOGAZIN UCUNCU GERDANLIGI

BOĞAZA 3. GERDANLIK

Dünyanın raylı sisteme sahip en uzun ve en geniş asma köprüsü özelliğine sahip Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde 59 çelik tabliyeden 41’inin montajı yapıldı. Bin 500 işçinin 7/24 esasına göre çalıştığı projenin tamamlanması için son 400 metre kaldı. 3. Köprü, 2016 yılının ikinci yarısında açılacak.

İSTANBUL TRAFİĞİ RAHATLAYACAK

Anadolu’dan Trakya’ya geçecek araçları, İstanbul trafiğine girmekten kurtaracak olan Kuzey Marmara Otoyolu’nun yüzde 60’ı tamamlandı. Her iki yakada çalışmaların sürdüğü 115 kilometrelik otoyolun tüm etabında toplam 7 bin işçi çalışıyor. Projenin önümüzdeki yılsonuna kadar tamamlanacağı bildirildi.

AVRASYA TÜNELİ’NDE GERİ SAYIM BAŞLADI

Asya ile Avrupa kıtalarını tüp geçişiyle birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli Projesi’nde çalışmalar yeraltında ve yerüstünde devam ediyor. İki kıta arasında yolculuğu 15 dakikaya indiren projede 2 bin işçi çalışıyor. Toplam uzunluğu 14 bin 600 metre olan projenin, 2017 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması hedefleniyor.

avrasya_2408

MARMARAY’A YENİ HATLAR GELİYOR

Asrın projesi olan Marmaray’a ilave hatların çalışmaları Haziran ayında yeniden başladı. Etap etap ilerleyen çalışmalarda 640 kişi hizmet veriyor. 2016’da Marmaray’ın Avrupa Yakası’nda Bakırköy’e, Anadolu Yakası’nda da Söğütlüçeşme’ye kadar getirilmesi, 2016 sonunda ise Kartal’a kadar uzatılması hedefleniyor.

havalimani_1025

PİSTE İLK İNİŞ 2018’DE

Dünyanın en büyük havalimanı projesi olan 3’üncü Havalimanı’nın inşaat çalışmaları sürüyor. Türkiye’yi Avrupa’nın lojistik ve kargo üssü konumuna yükseltecek projede 2 bin 400 işçi hizmet veriyor. Tam kapasitede yılda 150 milyon yolcu ağırlayacak havalimanının ilk etap çalışmaları 2018’in ilk çeyreğinde tamamlanacak.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ

Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olacak Çamlıca Camii inşası 550 işçiyle devam ediyor. Cami içinde ve dış avluda 60 bin kişinin aynı anda namaz kılabileceği caminin 1 Temmuz 2016’da açılacağı kaydedildi.


Yorumlar(0)