/ /

3. Havalimanı’nın kredi sözleşmesi imzalandı

19 Ekim 2015

Akın Öztürk

İstanbul Yeni Havalimanı Proje Finansmanı İmza Töreni Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çırağan Sarayı’nda, İstanbul Yeni Havalimanı Proje Finansmanı İmza Töreni’ne katıldı. Başbakan Davutoğlu’nun konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan söz aldı…

Dünyanın en büyük havalimını olacak olan 3. Havalimanının Türkiye ve sivil havacılık sektörü için yeni kapıları aralayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Cumhuriyet tarihinin en büyük projesinin ülkemiz ve dünya adına hayırlı olmasını diliyorum. Göreve geldiğimizde Sabiha Gökçen’de uçuş olmuyordu. Artık ihtiyaca cevap veremez hale geldi. Yeni pist yapımı ile ilgili yeni istekler oldu. Atatürk Havalimanımızda aynı şekilde ihtiyaca cevap veremez hale geldi. Uçaklarımızın da sayısı sürekli arttı. Bu proje sadece bankacılık ve müteahhitlik sektörümüz açısından değil, aynı zamanda Türk sivil havacılık sektörü için de yeni bir dönemin kapılarını aralayacak. Bu projenin tüm etaplarıyla tamamlanması halinde Türkiye bilhassa İstanbul artık dünya hava trafiğinde küresel bir merkeze dönüşecek” dedi.

topluu

“HANİ ÇILGIN PROJELER DİYORDUK YA…”

3. Havalimanının çılgın projelerden en önemlisinin olduğunu söyleyen Erdoğan, “Engellemelere, sabotajlara rağmen bu günleri gördük. Rabbime şükürler olsun. İnşallah yeni havalimanımızın açılışını da gerçekleştireceğiz. İstanbul yeni havalimanı Karadeniz sahil şeridinde 76,5 milyon metrekare alana yapılıyor. Orası tesadüfen seçilmedi. Bölgenin ekolojik ve rüzgar dengeleri belirlenerek seçildi. Yap-işlet-devret ile devletin cebinden bir kuruş çıkmayacak. Devlet 26 milyar doların üzerinde bir kazanç sağlayacak. İlk etabı 2018’in ilk çeyreğinde inşallah hizmete girecek. Ortalama 80 bin kişiye istihdam sağlayacak. İstihdam tamamen devreye girdiğinde yıllık ortalama 120 bin kişiye çıkacak. 10 milyar 247 milyon avro yatırım maliyeti, 22 milyar 152 milyon avro artı KDV kira bedeli ile toplamda 32 milyar 399 milyon avroya ulaşacak bu proje, ülkemizin bu alandaki en büyük yatırımıdır. Hani ‘Çılgın Projeler’ diyorduk ya işte hayata geçen en önemlisi şu anda budur” dedi.

Havalimanı kullanımını lüks olmaktan çıkarak halkın havalimanı haline geldiğini belirten Erdoğan, “Yeni havalimanımız çevre hassasiyeti açısından dünyada örnek olacak. 12 yıllık geçmişe bakıldığında yapılamaz denilenlerin yapıldığı, hayallerin tek tek gerçekleştirdiğini görecekler. Vatandaşlarımız havayolunun halkın yolu oluşuna şahitlik etti. Muş’a, Hakkari’yi havalimanı mı olurmuş diyenler bunların gerçekleştiğini söyledi. Ordu-Giresun gibi bir denizin üzerine inşa edilen bir havalimanımız oldu. 2023 yılındaki havalimanı sayımızı 63’e çıkaracağız. Büyük hayallerimiz var” diye konuştu.

Konuşmasında yerli otomobile de değinen Erdoğan, “Geçen hafta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız milli araba projemizin ilk prototiplerini kamuoyuyla paylaştı. Bunun üzerine birileri hemen gazetelerinde ‘Milli değil, devşirme’, ‘Yerli değil, çakma’ diye manşet atarak projeyi ilk aşamasında sabote etmeye, itibarsızlaştırmaya çalıştı. Oysa bu çalışma dünyada nasıl yapılıyorsa ülkemizde de o şekilde yapılıyor. Aynı şekilde havalimanı için de bir başka ülke yapınca tarihi yatırım diye alkışlayanlar konu Türkiye olunca hemen çevre ve doğa hassasiyetlerini hatırlıyor” ifadelerini kullandı.

DÜNYADA OLUNCA ALKIŞLAYANLAR TÜRKİYE’DE OLUNCA YAKIP YIKIYOR

Türkiye’nin dev projelerinin engellenmeye çalışıldığını söyleyen Erdoğan, “Tüm sindirme ve sabotaj girişimlerine rağmen ülkemizin her yerinde havalimanı yatırımlarına devam ediyoruz. Ayrıca dünya yapınca alkışlayanlar Türkiye yapınca çevre, doğa derler ve ortalığı yakıp yıkarlar. 2013 yılında 3-5 ağaç bahanesiyle başlatılan Gezi olaylarının hedeflerinden biri de işte bu havalimanıydı. Bunu da engellemek istediler, bunun da karşısına dikildiler. Paralel ihanet çetesinin yürüttüğü 17-25 Aralık darbe girişiminin hedefi, şahsım ve dönemin hükümeti yanında bu proje için elini taşın altına koyan firmalarımızdı” dedi.

davut

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise yaptığı konuşmada, “Başlamış olan bütün bu projeler, kararlılıkla sonuca ulaştırılacak ve Türkiye’nin hiçbir projesi yarım kalmayacaktır. Yeni vizyoner projelerle önümüzdeki dönemde de ülkemizin dünya ölçeğindeki rekabet gücünü artıracak, İstanbul’umuzu sadece çevre bölgelerin değil bütün dünyanın en büyük ulaşım merkezi ve çekim haline getireceğiz” dedi.

Davutoğlu konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Başlamış olan bütün bu projeler, kararlılıkla sonuca ulaştırılacak ve Türkiye’nin hiçbir projesi yarım kalmayacaktır. Yeni vizyoner projelerle önümüzdeki dönemde de ülkemizin dünya ölçeğindeki rekabet gücünü artıracak, İstanbul’umuzu sadece çevre bölgelerin değil bütün dünyanın en büyük ulaşım merkezi ve çekim haline getireceğiz. İlk etabı 2018’in il çeyreğinde tamamlanacak. Havalimanı sadece havalimanı olma özelliğiyle değil yepyeni bir dönemin başlangıcı haline gelecek. Havalimanın Avrasya bağlantıları sağlanacak. Kuzey Marmara Otoyolu ve Yeni Havalimanı ile bağlanacak. Türkiye boydan boya kara, hava ve bağlantılarıyla deniz ulaşımının merkezi haline geliyor. Geçmişte köprüye hayır diyenlerin bu adımları anlaması çok zor. Bugün terör saldırılarıyla Şırnak havalimanı uçuşlarını durdurmaya çalışanların bu projeleri anlamaları mümkün değil.”


Yorumlar(0)