/ /

Çamlıca Camii’nde artık sona doğru

10 Kasım 2015

Akın Öztürk

Cumhuriyet tarihinin en büyük camiisi olacak olan İstanbul Çamlıca Camii bitim için gün saymaya başladı.

camlica_camiinde_artik_sona_dogru_1447082585_19

Çamlıca Camiisi ve mimari özellikleri;

Çamlıca Tepesi, İstanbul’un en yüksek noktası. 288 metre yüksekliğindeki tepe şehrin neredeyse her noktasından görülebiliyor.

29 Mayıs 2012’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu tepede yapılması düşünülen bir cami projesinin haberini verdi:

“Çamlıca’daki TV ve radyo verici kulelerinin yanına büyüklüğü 15.000 m2’yi aşan bir cami inşa edeceğiz. Planlama aşaması tamamlanmak üzere… Bu devasa cami İstanbul’un her bir köşesinden görülebilecek şekilde tasarlandı.”

İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, cami inşaatının hızla sürdüğünü belirtti.

Külünk, caminin 1 Temmuz 2016’da Kadir Gecesi’nde ibadete açılmasının planlandığını söyledi.

Geleneksel anlamda bir külliye, modern anlamda ise sosyal donatı alanları ile bir kompleks şeklinde tasarlanan caminin “alışveriş merkezinin olmadığı bir cami” olduğunu vurgulayan Külünk, yaklaşık 15 bin metrakarelik bir alana oturan, 37 bin 500 kişi kapasiteli camide, sert zeminler de dikkate alındığında 50 binin üzerinde kişinin namaz kılabileceğini anlattı.

Altı minarenin dördünün 107,1, ikisinin ise 90 metre yüksekliğinde yapılacağını, kubbenin yüksekliğinin 72 metre, çapının ise 34 metre olacağını dile getiren Külünk, “Ecdadın yapmış olduğu en küçük cami ile bile camimizi mukayese etmiyoruz. Ama kubbe Cumhuriyet tarihine yapılan en büyük kubbe olacak” dedi.

Külünk, cami çevresindeki 30 dönüm alanda ise yürüyüş yolları, dinlenme alanları ve seyir teraslarını içeren peyzaj çalışması yapılacağını kaydetti.

İnşası belgesel olacak

Külünk, çalışmalardan periyodik olarak fotoğraf ve görüntü alındığını dile getirdi.

Görüntülerin bir belgeselde toplanacağını ifade eden Külünk, “Cami inşaatından her gün fotoğraf alınıyor. Periyodik olarak helikopterle gökyüzünden çekiliyor” dedi. Külünk, böylece Türkiye’de ilk kez bir cami inşasının belgeselinin yapılacağını söyledi.


Yorumlar(0)