/ /

Topbaş müjdeyi verdi! Bahçeşehir’e metro geliyor

2 Şubat 2015

Yeliz Gediman

Kabataş-Mahmutbey metro hattının birinci etabı olan Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosu inşaatı başladı. Toplu ulaşımda önemli bir hat olan Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu saatte 70 bin vatandaşa hizmet edecek. Diğer metro hatlarıyla birleşecek olan hat, Avrupa yakasının yarısında toplu ulaşımı hızlı, rahat ve konforlu hale getirecek. Metro hizmete alındığında Mahmutbey-Mecidiyeköy arası 26 dakikaya inecek.

BAHÇEŞEHİR’E METRO MÜJDESİ

18 kilometrelik Mahmutbey-Mecidiyeköy metrosu ile trafikte bir saati aşan zaman alan bu iki semt arasındaki yolculuğun 26 dakikaya ineceğini müjdeleyen Topbaş, “Kağıthane-Mecidiyeköy 4,5 dakika. Ümaraniye’den Kağıthane’ye gelmek isteyenler 39 dakikaya gelecek. Buradan müjdesini vereyim; Mahmutbey’e geldiğimiz zaman metroyu Bahçeşehir’e uzatacağız.”

Topbaş konuşmasına şöyle devam etti, “Bahçeşehir’de metro ile ilgili çok ciddi bir talep var. Böylece Bahçeşehir’de oturanlar rahatlıkla Kabataş’a gelebilecek. Bu yıl içinde ihalesini yapıyoruz. 2019 başında tamamlanmış olacak. Bahçeşehirliler bu metro için bize sosyal medyadan hep taleplerini iletiyorlar. Yani Bahçeşehirliler karayolunun baskısından, sıkıntısından kurtulmuş bir İstanbul yoğunlukla kentte güzel bir yaşam ortaya çıkmış olacak. Bu da bizim en büyük gururumuz. Verdiğimiz hedefleri bir bir tutturmanın gururunu yaşamaktayız. ‘2019 sonrası için İstanbul metrosu 776 kilometreye ulaşacak’ dedik. Ama herhalde 800 kilometreyi geçecek” diye konuştu.

MECİDİYEKÖY-MAHMUTBEY METROSU 15 İSTASYON

Tünel kazılarında geliş gidiş tünelleri aynı anda karşılıklı olarak 3 TBM (köstebek) ile kazılıyor. Aynı anda 5 metro istasyonunda da kazı çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor.2. etap Mecidiyeköy-Beşiktaş-Kabataş Metrosu, 3. Etap Mahmitbey-Bahçeşehir Metrosu.

Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu İstasyonlar: Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar,Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Giyimkent-Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey.

METRO İLE ULAŞIM SÜRELERİ

Mahmutbey-Mecidiyeköy 26 dakika, Kağıthane-Mecidiyeköy 4,5 dakika

Alibeyköy-Taksim 12 dakika, Kağıthane-Üsküdar 26 dakika

Tekstilkent-Mecidiyeköy 20,5 dakika, Çağlayan-Yenikapı 14,5 dakika

Alibeyköy-Bostancı 47 dakika, Çağlayan– Üsküdar 23,5 Dakika

Ümraniye– Kağıthane 39,5 Dakika, Eyüp (Alibeyköy)– Kadıköy 36,5 Dakika

Beşiktaş-Mecidiyeköy 5,5 dakika, Beşiktaş-Kağıthane 10 dakika

Beşiktaş-Mahmutbey 31,5 dakika, Beşiktaş-Alibeyköy 12,5 dakika

Beşiktaş-Etiler 13 dakika, Beşiktaş-Sarıyer Hacıosman 25,5 dakika

Bahçeşehir-Mahmutbey 21 dakika, Bahçeşehir-Mecidiyeköy 47 dakika

Bahçeşehir-Beşiktaş 52,5 dakika, Halkalı Toplu Konut-Beşiktaş 38,5 dakika


Yorumlar(0)