/ /

Hayvan Hakları 1. Kurultayı

21 Mayıs 2013

Av.Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu

Türkiye Barolar Hayvan Hakları 1. Kurultayı’na Davetlisiniz

 

2006 yılında kuruldu İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, Türkiye’de Baro çatısı altında kurulan ilk hayvan hakları komisyonu olarak.

 

2006’da başlayan hukuki mücadele, büyüyerek ve artarak devam etmekte…

 

Mücadele nasıl büyümesin ki; hayvanları, haklarını ve sahiplerini, insanların zulmünden; şiddetinden, tecavüzünden korumanın yanı sıra, yetkililere ve yasalara karşı da korumak gerekiyor. Tam da bu noktada, hayvan korumacıların hukukçu olmalarının önemi ortaya çıkıyor.

 

Tabii ki bu hayvanların öncelikli olarak beslenme ve barınmaları için hayvan severlerin varlığı olmazsa olmaz. Türkiye’nin bir çok yerinde, maddi manevi bu yola baş koymuş gerçek hayvan severler var, hakları ödenmez.

 

Bunun yanı sıra başta yaşamları olmak üzere diğer haklarının korunması için de hukukçuların varlığı olmazsa olmaz.

 

Komisyonumuzun kurulduğu 2006 yılından bu yana, diğer Baro yönetimlerine, hayvan hakları komisyonu kurmaları için talepte bulunuyor, bu konuda yazışmalar yapıyoruz.

 

Ne mutlu ki, artık yazışmalarımızın meyvelerini toplamaya başladık. Şu aşamada, Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Eskişehir, Kahramanmaraş, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Mersin, Samsun olmak üzere toplam 15 Hayvan Hakları Komisyonu var. Diğer bir çoğu da kurulma aşamasında.

 

Biz de, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak, bütün bu komisyonlar bir araya gelelim, hukukçular arasında bir network oluşturalım istedik. Ve 1. Kurultay’ı yapmaya karar verdik.

*Öncelikle Ankara’da Mecliste bekleyen 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa ilişkin değişiklik yasa tasarısının, yasalaşmaması için gerekli ne varsa, bu konuda birlikte hareket etmek,

*Türkiye genelinde iller arası iletişimi kurmak,

*Ülkenin her köşesinde etkin olabilmek,

*Hayvan aleyhine uygulanan ya da yanlış uygulanan yasalara karşı birlikte mücadele vermek,

* Türkiye genelinde ortak kararlar alıp yürürlüğe koymak, için 24 Mayıs 2013 tarihinde Cuma günü saat 10:00-17:00 arasında İstanbul Barosunda (Orhan Adli Apaydın Konferans Salonunda), ülkenin dört bir yanından gelecek hukukçuları ağırlayacağız.

 

Türkiye’de, hayvan hakları komisyonu olan olmayan her Baroyu arayarak davet ettik.Çok katılımlı geçmesini beklediğimiz Kurultay’ı gerçekleştirdikten sonra, Kurultay’dan çıkan kararları da paylaşacağız.

 

Paylaşılmasını bekleyemeyecek olanları, Kurultay’a bekliyoruz.

 

Av. DENİZ TAVŞANCIL KALAFATOĞLU

İSTANBUL BAROSU

HAYVAN HAKLARI KOMİSYONU

Bşk. Yrd.


Yorumlar(0)