/ /

Türkiye’nin Tek İncili

2 Mayıs 2013

Anne von Breitenstein

Bir arkadaşımın kitaplığında incil gördüğümde, uzun süredir bu kitabı görmediğimi fark ettim. Daha doğrusu Türkiye’de olduğum süre boyunca. Hıristiyanlığa karşı olan ilgisizlik geçen yıl olduğu gibi 1.500 yıldır aralarında bulunan incili fark edememelerinin sebebi olabilir.

 

Bir dakika, bu doğru değil. Onlar sadece okullarda bunu öğretmiyorlar ama dürüst olmak gerekirse biz İslam hakkında ne öğreniyoruz? Hala kadınların erkekler tarafından ezildiğini veya Müslümanların Almanlarla kaynaşmak istemediğini zannedecek kadar. Eminim ki eğer onlar eski zamanlarda bu tarihi  örneğin içeriğini bilselerdi, İslam inancı benim ülkemde de hakim oludu. İçinde Hz.İsa’nın, Hz.Muhammed’in dünyaya gelişini öngördüğü yazılı. Türk kültür ve turizm bakanı Ertuğrul Günay kitabın Hz.İsa’nın islamik bakış açısıyla bir çok benzerlik gösterdiği için hıristiyan kilisesi tarafından gizlenen Yeni Ahit’in orijinali olabileceğini söyledi. Hıristiyanlar ne düşünmeli?  Hz.İsa’nın bir rahibe “Peygamberi nasıl çağırmalıyız? Muhammed onun kutlu adı.” dediği söyleniyor. (Yorumsuz) Türk hükümeti tarafından Ankara’da tutulan bu eski incile erişim sağlayabilmek için Vatikan 28 milyon dolar değerinde bir resmi teklif yaptı.

 

Belki de bu incil benim kitaplıkta bulduğum incil gibi tesadüfen bulundu. Bu arada, arkadaşıma evinde neden bir incil bulunduğunu sordum. Hıristiyan hayatıyla ilgilenen bir Türk olabilirdi. Tamam bu biraz iyimser bir yaklaşım oldu. O da güldü.

 

 


Yorumlar(0)