/ /

Ücretsiz dershane

23 Aralık 2013

Turgay Özçelik

Dershaneler kapatılır mı, kapatılmaz mı, yaşayıp göreceğiz. Ama şu bir gerçek ki, dershanelere çocuğunu gönderemeyen binlerce aile var bu ülkede. Böyle olunca, dershaneye gidenler ve gidemeyenler arasında kuşkusuz büyük farklar ortaya çıkıyor sınavlarda.

Maltepe Belediyesi dar gelirli ailelerin bu sıkıntısına kendince bir çözüm üretmiş ve 2009 yılında Cumhuriyet Eğitim Merkezi’ni kurmuş. Bu merkezlerde orta öğretim ve üniversitelere hazırlanan dar gelirli ailelerin çocuklarına ücretsiz eğitim veriliyor.

Başka bir konuyla ilgili haber yapmak üzere yolum 2012 yılında Cumhuriyet Eğitim Merkezi’ne düşmüştü. Buradaki görevlilerin, öğretmenlerin ve çocukların neşesini, istekliliklerini gördüğümde gerçekten şaşırmıştım. Çünkü ortada sadece iş olsun diye yapılan bir proje yoktu. Herkes gönüllü olarak çocuklar için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor, çocuklar da öğretmenlerini gururlandırmak için çabalıyordu. 2012-2013 yılları arasında birkaç kez daha gittim Cumhuriyet Eğitim Merkezi’ne. Her seferinde manzara aynıydı… Üstelik sadece ders verilmiyor, çeşitli panel ve söyleşilerle, konser ve sergilerle çocuklar sosyal-kültürel olarak da destekleniyordu.

Belki gördüklerim ile gerçekler arasında bir farklılık vardır diye öğrencilerden birkaçıyla daha sonra görüşüp röportaj yapmıştım. Şu an üniversite öğrencisi olan bu gençler Merkez ile ilgili şunları söylemişlerdi:

Derya Aslan – Galatasaray Üniversitesi Felsefe

Daha önce özel dershaneye de gittim, ama onlar çok ilgisizlerdi. Oysa burada bütün hocalar bire bir her öğrenciyle ilgileniyor. İlk başlarken tereddüt etmiştim çok fazla tanınmadığı için. Ama şimdi bu kararımdan çok memnunum. Gerçekten hayatta doğru şeyler yapmak isteyen insanlar var burada. Bu yüzden bize yardım ediyorlar. Diğer dershanelerde özel sınıfta değilsen, dershane için hiçbir önemin yok. Ama burada her öğrenciye özel sınıftakilere yapılan muamele gösteriliyor.

Volkan Şahin – Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi

Burasının en önemli özelliği öğrencilere rahat bir çalışma olanağı sunması. İstediğimiz zaman ETÜT yapabiliyoruz burada. Hocalarımıza bir şey sorduğumuzda hemen ilgileniyorlar. Herkes çok ilgili. Bu ilgi sayesinde de üniversiteyi kazandım diyebilirim. Eğitimde eşitlik yok Türkiye’de. Herkes para verip dershaneye gidemiyor, herkes eğitim olanaklarının tamamından faydalanamıyor. Para lazım. Cumhuriyet Eğitim Merkezi, imkanı olmayanlara ders vererek bu eşitliği sağlamaya çalışıyor. Herkes eşit olarak eğitim alsın istiyor. Burası özel dershanelerden daha başarılı, daha iyi eğitim veriyorlar.

Ezgi Demirci – Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Tasarımı (%100 burslu)

Özel dershaneler para tuzağı gibi işliyor, binlerce lira verip üniversiteye hazırlanıyorsun. Onlar da öğrencilere para kaynağı olarak bakıyorlar. Ama burası öyle değil. Orda para verdiğin için giriyorsun derslere, burada ise hocaların emeklerine saygısızlık etmemek için. Vicdan azabı yüzünden.

Toplamda 20’nin üzerinde öğrenci ile görüşmüştüm ve geri kalanlar da yaklaşık olarak yukarıdaki gençlerle aynı şeyleri söylüyorlar. Çoğu kazanmış üniversiteyi, kazanamayanlar da bunun sebebinin kendi tembellikleri olduğunu söylemişti… Şu an Maltepe sınırları içerisinde hizmet veren 2 Cumhuriyet Eğitim Merkezi var. Bu merkezlerde her yıl yüzlerce öğrenci SBS ve üniversite sınavlarına hazırlanıyor.

Doğrusu, bu tip projelerin varlığı geleceğe dair umut veriyor insana. Çıkar gözetmeden sadece bilgi ve tecrübeni paylaşmak ve ihtiyacı olana yardım etmek… O çocuklar da büyüdüklerinde benzer işler yapacaklar mı, çok merak ediyorum.

 


Yorumlar(0)