/ /

Yasağa Karşı Cüppeli Protesto

23 Mayıs 2013

Başak Tan

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi protesto, gösteri yürüyüşü, miting ve eylem yasağı konduğundan beri hemen hemen her gün protesto girişimleri ve müdahalelerle kaynıyor. Biber gazının bazı günler bir değil, birkaç kez aşırı kullanımı tartışılır olmaktan zaten çıktı; bölge yereli, yerli ve yabancı turist ayırmaksızın hayret dolu tepkilerin odağındaki yerini aldı.

 

22 Mayıs 2013 Çarşamba akşamı Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi’ne bağlı avukatlar meydanda ve caddede uygulanan bu yasakla ve protesto ve gösteri yürüyüşü haklarıyla ilgili olarak bir eylem gerçekleştirdiler.

 

2013-05-22 06.44.04

Çağdaş Hukukçular, İstiklal Caddesi’ndeki yürüyüş boyunca bildirilerini dağıttılar.

ÇHD İstanbul Şubesi’nin önünde toplanıp cüppeleriyle Taksim Meydanı’na doğru yürürken, bir taraftan da bildirilerini dağıtarak eylemlerine katılım sağlamaya çalıştılar. “Hak verilmez, alınır; zafer sokakta kazanılır” diyerek ilerledikleri meydanda yaptıkları basın açıklamasında topluluklara eylem yasağının getirilemeyeceğini, meydanların bu haklara kapatılamayacağını, asıl böyle bir uygulamanın hem Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hem de anayasayal haklar çerçevesinde suç olduğunu aktardılar. Bazı grupların (1 Mayıs’ı izleyen günlerde tam da neden olarak gösterilen çukurun yanı başında kutlama yapan Galatasaray taraftarları gibi) “spontane” gerçekleşen yürüyüş ve kutlamalarına yönelik hiçbir müdahalenin gerçekleşmemesi konusunda da, aynı hakka herkesin sahip olduğunu ve böyle bir çifte standardın uygulanamayacağını belirttiler. Adalet İçin Hukukçular, Çağdaş Avukatlar Grubu, ÇHD İstanbul Şubesi, İHD İstanbul Şubesi ve Kartal Hukukçular Derneği’nin ortak basın bildirisinde tutuklu sanatçıları, avukatları, hasta tutsakları da  hatırlatarak, herhangi bir müdahale ile karşılaşmadan dağıldılar.

 

Tüm yürüyüş ve basın açıklaması sırasında, gündelik Beyoğlu hayatımızın ara sokak manzarası olan toplumsal olaylara müdahale araçları da yoktu hiçbir yerde, tek bir çevik kuvvet polisi de. (Böyle zamanlarda civardaki her iki kişiden birinin sivil polis olduğu ve sivil polislerin de müdahale yetkisi olduğu gerçeğini artık herkes fark etmiş olsa da, hiç olay yaşanmamış olması sevindirici oldu.) Bu eylem, 1 Mayıs sonrası İstiklal Caddesi üzerinde, söz konusu yasakla ve müdahalelerle doğrudan ilgili ilk eylem.


Yorumlar(0)