/ /

Yeniden Çiçek Abbas

8 Aralık 2013

editor

“Herkese benden çayyy!”, “İstemez.”,”Şakir’e çay yok!”. Bu replikleri eminim hepiniz ezbere bilirsiniz, çünkü Çiçek Abbas herkesin zihninde bir yer tutmayı başarmış nadir filmlerden biri. Ekip inanılmaz, konu muhteşem, yönetmenlik 10 numara.

İlginçtir, Sinan Çetin’in tek başarılı işidir Çiçek Abbas. Senaryodaki Yavuz Turgul imzasının da bunda payı büyüktür. Peki bayram değil seyran değil, eniştem neden Çiçek Abbas’tan bahsetmeye başladı diyeceksiniz.

Hemen söyleyeyim, Çiçek Abbas’taki kırmızı minibüsü hatırladınız mı? İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği işte o minibüsü 30 yıl aradan sonra bularak İlyas Salman’a güzel bir sürpriz yaptı. Salman’ı minibüsü ile buluşturan Dernek, hem Salman’a hem de bize tekrar Çiçek Abbas’ı anımsatmış oldu.

1978 model klasik minibüsü temin eden Dernek, aynı filmdeki gibi minibüsü süsledi. Plakası, hat numarası, çiçekleri ile minibüs filmdeki ile tıpatıp aynıydı. Salman da buluşmaya kırmızı montu, turuncu atkısı ve siyah şapkasıyla gelince, işte ortaya bu fotoğraf kareleri çıktı.

cicek abbas sari mercedes

Çiçek Abbas’ın çekim hikayesi de oldukça ilginç. Gerçek bir olaydan esinlenen film, sevdiği kızı kaçıran bir minibüs şoförünün öyküsünden ilham almıştı. Çekimlere 1981 yılının Ekim ayında başlandı. O süreçte hava şartları inanılmaz kötü olduğu için, filmin çekimi de çok zorlu oldu. Salman, o soğuğu hala hatırladığını söylüyor…

Alibeyköy’deki film setine Şener Şen ve İlyas Salman çoğu kez otobüs ile gitmişler. Hatta bazı günler İlyas Salman Alibeyköy’de yaşayan bir hayranının evinde kalmış. Filmin senaryosunda önceden İlyas Salman’ın canlandırdığı Abbas, filmin sonunda sevdiğine kavuşamadan minibüsün içinde donarak ölüyormuş. Çekim esnasında bu sonun fazla dramatik olduğunu düşündükleri için senaryoyu değiştirmişler ve ortaya bizim bildiğimiz Çiçek Abbas çıkmış.

ilyas salman

Çare yok, İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği yüzünden aklımıza gelen bu filmi tekrar izleyeceğiz. Bu arada fotoğraflarda gördüğünüz minibüsün yanındaki otomobili de belki hatırlamışsınızdır. Evet, kendisi Sarı Mercedes filmindeki otomobil…

ilyas salman yilmaz atadeniz

Editör: Turgay Özçelik


Yorumlar(0)