/ /

37 yıl sonra “Sevgi Emektir”

15 Şubat 2014

editor

Türk Sinemasının 100.yılında, “Selvi Boylum Al Yazmalım” ve kırmızı kamyon yeniden seyircisinin karşısına çıkıyor.

Yeşilçam’da en büyük aşk filmi olarak kabul edilen ve bir başyapıt sayılan Selvi Boylum Al Yazmalım, Sevgililer Günü Haftasında “Sevgi Emektir” temasıyla yeniden sinemaseverlerle buluşuyor.

selvi-boylum-al-yazmalım_153709

İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği’nın 16 Şubat Pazar  günü gerçekleştireceği etkinliğinde, Türk Sineması’nın efsane oyuncuları Türkan Şoray, Ahmet Mekin, Cengiz Sezici, filmin özgün müziğini yapan Cahit Berkay, yapımcı Arif Keskiner ve görüntü yönetmeni Çetin Tunca yıllar sonra bir arada olacaklar. Etkinlikte,  Şoför İlyas rolündeki Kadir İnanır’ın kullandığı kırmızı kamyon da, filme ait unutulmaz karelerden oluşan görselleriyle kostümleriyle hazır bulunacak. Cahit Berkay da hala sevgiyle dinlenen efsane melodiyi canlı olarak curasıyla seslendirecek.

Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un öyküsünden yola çıkan  Ali Özgentürk tarafından senaryolaştırılıp 1977 yılında yönetmen Atıf Yılmaz tarafından çekilen filmde, Türkan Şoray köylü kızı Asya’yı, Kadir İnanır baraj inşaatında çalışan kamyon şoförü İlyas’ı, Ahmet Mekin ise sevgiye emek vermesi nedeniyle Asya ve oğlu Samet tarafından tercih edilen yapı ustası Cemşit’i son derece başarılı bir şekilde canlandırmıştı. Organizasyona Kadıköy Belediyesi de destek veriyor. Toplumumuzun gönlünde her zaman en farklı yerde olan ve özel gösterimlerde kendine mutlaka yer bulan “Selvi Boylum, Al Yazmalım”, 37 yıl geçse bile aşka ve sevgiye dair önemli mesajlarıyla geçerliliğini koruyan ve uzun yıllar da koruyacak  bir filmdir.

 


Yorumlar(0)