/ /

Yılbaşında meydanlar

20 Aralık 2013

Turgay Özçelik

Medyanın farklı zamanlarda gösterdiği farklı eğilimler, bizleri inanılmaz şekilde etkiliyor. Mesela “yılbaşı” ve “taciz” kelimelerini birlikte hatırlamamız, biraz da basının bu yayın politikasından. 90’lı yılların sonu ve 2000’lerin başından itibaren televizyonlarda reality show denilen program formatı, haber bültenlerine bile hakim olmaya başlamıştı hatırlarsınız. Haberler; ufak çaplı bir taciz, hırsızlık, cinayet olayını bile, görüntüleri peş peşe ve tekrar tekrar oynatarak her bir tekil olayı ülke genelindeki büyük bir felakete dönüştürüyor, her köşe başında bir üçüncü sayfa haberinin yaşandığını düşünmemizi sağlıyordu.

“Yılbaşında taciz” tamlaması da bu yayınların sonucu, bu şekilde yaşanan birkaç küçük örneğin “taciz skandalı” diye sanki bütün gece boyunca yaşanan bir salgın gibi verilmesi sayesinde bugün artık özellikle Taksim’de yılbaşı denildiğinde akla hemen taciz geliyor. Belki geçmişte bu haberleri izleyip Taksim’e sırf taciz için gelenler, ya da sırf bu yüzden Taksim’e gelemeyenler oldu.

Aslında  ülkemizde kadına yönelik taciz, kurt adam-dolunay ilişkisi gibi sadece yılbaşlarında kendini gösteren bir canavar değil ki. Bu ayıp, ne yazık ki ülkemizin acı bir gerçeği. Ve bunu medyanın pompaladığı gibi sokağa çıkmayarak, eve kapanarak çözmeye çalışmak gerekiyorsa, bütün yıl boyunca kadınlarımızın hapis hayatı yaşamaları gerekirdi.

Bu yüzden bu “yılbaşı” ve “taciz” klişesini bertaraf etmek ve durumun öyle olmadığını anlamak gerek. Örneğin geçtiğimiz yılbaşı televizyonlar, gösterecek taciz vakası bulamadıklarından eski görüntüleri ve tacizle uzaktan yakından alakası olmayan bazı olayların görüntülerini vermişti.

O nedenle bu yılbaşı sokağa bir göz atmak, meydanlardaki etkinliklerin havasını solumak gerektiğini düşünüyorum. Her yıl olduğu gibi bu yılbaşında da belediyeler İstanbul’un bazı meydanlarında çeşitli etkinlikler düzenleyecek. Hatta sokaklar şimdiden süslenmeye başlandı.

Bu yılbaşı Anadolu yakasının en hareketli mekanı yine Bağdat Caddesi olacak gibi görünüyor. Kadıköy Belediyesi Cadde’nin her bir tarafının ışıl ışıl dev maketlerle süslemiş durumda. Birçok eğlence mekanını bünyesinde barındıran Cadde’nin belli ki sokakları da yılbaşında hareketli olacak.

Taksim Meydanı’nda bir etkinlik yok ama. Konuyla ilgili hem Beyoğlu Belediyesi’ni, hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni aradık ve her ikisinden de Yılbaşı için bir etkinlik planlanmadığı cevabını aldık. Ama hemen yanı başındaki Nişantaşı yılbaşında çeşitli konser ve etkinliklere ev sahipliği yapacak. Abdi İpekçi Caddesi şimdiden Şişli Belediyesi tarafından Kentsel Tasarım Projesi kapsamında süslenmiş durumda ve kutlamalar birkaç gün evvelden, 29 Aralık’ta başlayacak. Caddede kurulacak caddede gece boyunca konserler, DJ performansları ve çeşitli şovlar yapılacak.

Bunun dışında 15 Aralık cumartesi gününden itibaren her cumartesi, Nişantaşı’nda  engelli farkındalığına ritimleriyle dikkat çeken “Engellerin de Ötesinde” Grubu sokak etkinliklerinde sahne alacak. Bölgenin birçok noktasında yılbaşı ikramları yapılacak, sokak müzisyenleri yeni yıla Nişantaşı’nda girecek olan yurttaşlara mini konserler verecek, bölgedeki mağaza ve işyerleri de kendi önlerinde yılbaşı şölenine katılacak.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü de yılbaşı için gerekli önlemleri almış durumda. Taksim, Kadıköy, Nişantaşı gibi yerlerdeki güvenlik tedbirleri artırılırken, sokaklarda sivil görevlilerin sayısı da daha fazla olacak.

Tabii, taciz ve benzeri suçları önlemek için polisin varlığı yetmiyor;  daha genel bir farkındalık gerekli bunun için. Ben bu farkındalığın önceki senelere nazaran biraz daha arttığını ve bu yılbaşında sokakların taciz ve suç görüntülerine değil, eğlence ve coşku görüntülerine sahne olacağını düşünüyorum. Çok fazla iyi niyetli olduğumu söyleyebilirsiniz, ama bu niyetler olmadan da birlikte yaşamamız mümkün değil…

Tabii her şeye rağmen yılbaşını evde kutlamayı tercih etmek için birçok sebep var. En başta daha ekonomik olması. Mekanlarda yemeğe ve içkiye vereceğiniz parayla, evdeki maliyeti kıyaslayabilirsiniz. Üstelik sırf para ödediniz diye izlediğiniz sıkıcı konserde eğlenmeye çalışmak zorunda da kalmazsınız. Televizyonların yılbaşı özel programları da aklınızı çeliyor, biliyoruz. Ama sevgili erkek okurlarımız, bu yılbaşı da Victoria’s Secret defilesini izlemenize izin verilmeyecek, farkındasınız değil mi? Onun yerine Milli Piyango çekilişinde umudunuzun canlı olarak yerle bir olmasını seyredebilirsiniz. Hem yılbaşını evde geçirirseniz, evi süslemek için harcadığınız onca çaba biraz daha anlamlı olabilir. Tabii yılbaşını evde geçirmenin en büyük avantajı, yılbaşı trafiğine maruz kalmamanız olacaktır.

 


Yorumlar(0)