/ /

21. İstanbul Caz Festivali başladı!

2 Temmuz 2014

editor

Caz Festivali’nin 21’incisi, 1 Temmuz Salı akşamı Avusturya Başkonsolosluğu / Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde gerçekleştirilen açılış töreni ve FOURinthePOCKET konseriyle başladı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 17 yıldır Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Caz Festivali’nin 21’incisi, 1 Temmuz Salı akşamı Avusturya Başkonsolosluğu / Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde gerçekleştirilen açılış töreni ve FOURinthePOCKET konseriyle başladı.

Sunuculuğunu, İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin’in üstlendiği 21. İstanbul Caz Festivali Açılış Töreni’nde, festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri takdim edildi. Festivale en yüksek katkıda bulunan gösteri sponsorlarından Akasya Acıbadem adına Genel Müdür Zeynep Akdilli Oral’a, Matraş adına Marka Yöneticisi Bora Güler’e ve festival sponsoru Garanti Bankası adına Sponsorluk ve Etkinlik Yöneticisi Büşra Cinisli’ye birer teşekkür plaketi sunuldu. Plaketleri İKSV Genel Müdürü Görgün Taner verdi.

Açılış töreninin ardından, vokalde Elif Çağlar, klavyede Çağrı Sertel, basgitarda Alp Ersönmez, davulda Mert Önal ve saksofonda Toygun Sözen’den oluşan FOURinthePOCKET, festivale özel bir konser verdi. Topluluk, açılış gecesi için festivale geçmiş yıllarda konuk olmuş birçok sanatçının eserlerinden ve yepyeni şarkılarından oluşturdukları özel bir repertuar seslendirdi.

21. İstanbul Caz Festivali, 16 Temmuz tarihine kadar 13 farklı mekânda, aralarında Hugh Laurie, Katie Melua, Chick Corea, Stanley Clarke, Richard Bona ve Brad Mehldau gibi ustaların yanı sıra Cécile Mclorin Salvant ve Kellylee Evans gibi uluslararası cazın yükselen isimlerinin de yer alacağı 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak. Festival, ilk haftasında ülkemizin yetiştirdiği en önemli sanatçılardan, besteci, yazar, müzisyen Zülfü Livaneli’nin, Mevlana Celaleddin Rumi’nin İngilizce şiirleri üzerine bestelediği yeni eseri “Rumi Suite-The Eternal Day”in Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapacak. Festival ayrıca bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek “Parklarda Caz” etkinliği ile de cazın sihrini şehrin parklarına taşıyacak.

FESTİVALİN SOSYAL MEDYASI KAAN SEZYUM VE Muhsin Akgün’E EMANET

21. İstanbul Caz Festivali, 16 gün boyunca Twitter hesabını Kaan Sezyum’a, Instagram hesabını da Muhsin Akgün’e emanet edecek. Kaan Sezyum, 16 gün boyunca festivale dair gözlem ve görüşlerini kendine has üslubuyla festivalin twitter.com/istanbulcazfest adresindeki Twitter hesabından paylaşacak. Fotoğrafçı Muhsin Akgün de 21. İstanbul Caz Festivali konserlerini, provalarını, sahne arkasını, mutfağını ve önemli anlarını, önümüzdeki 16 gün boyunca festivalin İnstagram.com/istanbulcazfestivali adresindeki Instagram hesabından takipçileriyle paylaşacak.

Festivalle ilgili gelişmeler ve güncel bilgiler, Twitter ve Instagram hesaplarına ek olarak, Facebook.com/istanbulcazfestivali adresinde yer alan Facebook hesabından da takip edilebilecek.

Müzikseverler festival programına, festivalin resmî web sitesi caz.iksv.org’un yanı sıra İKSV Mobil uygulamasından da ulaşabilecek. Vodafone Red’in katkılarıyla geliştirilen İKSV Mobil uygulaması AppStore ve Google Play’den ücretsiz olarak indirilebilir.

Festivaldeki konserlerin bilgilerinin yanı sıra İstanbul Caz Festivali Broşürü ve İstanbul Caz Festivali Dergisi’ne AppStore’dan ücretsiz olarak indirilebilen İKSV Kitaplık üzerinden kolaylıkla ulaşılabilecek. İstanbul Caz Festivali geçen yıl olduğu gibi bu yıl da festivalin programını dopdolu bir içerikle tanıttığı festival dergisini yayımlıyor. Türkiyeli sanatçılardan yazılar ve görüşlerin de yer alacağı dergi, festival mekanlarından temin edilebilir.

FESTİVALDE İLK HAFTA

Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli

• 2 Temmuz Çarşamba
Zülfü Livaneli’den bir Türkiye prömiyeri: “Rumi Suite-The Eternal Day”

21. İstanbul Caz Festivali, ülkemizin yetiştirdiği en önemli sanatçılardan besteci, yazar, müzisyen Zülfü Livaneli’nin Mevlana Celaleddin Rumi’nin İngilizce şiirleri üzerine bestelediği yeni eseri “Rumi Suite-The Eternal Day”in Türkiye prömiyerine de ev sahipliği yapacak. Zülfü Livaneli’nin besteci kimliğiyle katılacağı ve sahnede sunumlarıyla yer alacağı konser, Goethe Institut’un katkılarıyla 2 Temmuz Çarşamba akşamı 21.15’te Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleştirilecek. Zülfü Livaneli’nin caz formları ve geleneksel Türk müziğini harmanladığı eseri “Rumi Suite-The Eternal Day”i, sanatçıyla daha önce birlikte birçok kez çalışmış güçlü bir kadro seslendirecek: Piyanist Henning Schmiedt yönetimindeki Henning Schmiedt Altılısı’nda, ünlü caz vokalisti Romy Camerun ve Fazıl Say’dan, Sertab Erener’e, Trilok Gurtu’dan, Okay Temiz’e birçok usta isimle birlikte çalışan genç ve başarılı neyzenlerden Burcu Karadağ’ın yanı sıra trompette Joo Kraus, basta Ralph Gräßler ve davulda Uli Moritz eşlik edecek. Konserde ayrıca, tiyatro oyuncuları Çetin Tekindor ve Genco Erkal’ın Mevlana Celaleddin Rumi şiir seslendirmeleri görüntüler eşliğinde sahneye yansıtılacak.

Mozdzer Danielsson Fresco Trio

Mozdzer Danielsson Fresco Trio

• 3 Temmuz Perşembe
Mozdzer Danielsson Fresco Trio / Tomasz Stanko

Polonya cazının son on yıldaki en parlak isimlerinden, piyanist, besteci ve yapımcı Leszek Mozdzer, uluslararası caz dünyasının önde gelen müzisyenlerinden İsveçli basçı, çellist, besteci ve aranjör Lars Danielsson ve müziğinde birçok geleneği ustaca harmanlayan İsrailli vurmalı çalgılar ustası Zohar Fresco ile Mozdzer Danielsson Fresco Trio adı altında bir araya geliyor. Farklı stiller ve ruh hâllerini benzersiz bir biçimde birleştiren bu üçlünün sahne performansı sonrasında ise Polonyalı trompetçi ve besteci Thomas Stanko sahnede olacak. Avrupa’nın ilk “free jazz” trompetçisi olarak anılan Stanko, bugüne kadar topluluk lideri ve ünlü plak şirketi ECM müzisyeni olarak 37 albüm çıkarttı; birçok film ve tiyatro yapımının müziklerine imza attı. Günümüz caz sahnesinin en yaratıcı isimleri arasında gösterilen Stanko ve öncesinde sahne alacak olan Mozdzer Danielsson Fresco Trio, 3 Temmuz Perşembe akşamı 21.00’de cemal reşit rey Konser Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak. Bu yıl kutlanan Polonya ve Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600. yıl kutlamaları etkinlikleri kapsamında Adam Mickiewicz Enstitüsü’ne bağlı dijital bir platform olan Culture.pl işbirliği ile gerçekleştirilen bu ikili konser, festivalin unutlumazları arasında yer alacak.

Danilo Perez

Danilo Perez

• 4 Temmuz Cuma
Caz İçin Tuhaf Bir Yer: Danilo Perez, John Patitucci, Brian Blade / Derrick Hodge

Festivalin ilk defa bir konser mekânı olarak kullanacağı İstanbul Erkek Lisesi Bahçesi’nde gerçekleştirilecek “Caz İçin Tuhaf Bir Yer” serisinin bu yılki konukları günümüzün en iyi caz piyanistlerinden biri kabul edilen Danilo Perez, Amerikalı bas üstadı John Patitucci ve Joni Mitchell, Marianne Faithfull gibi isimlerle çalışmış davulcu Brian Blade olacak. Aynı zamanda cazın yaşayan en büyük dehalarından Wayne Shorter’ın kurduğu quartet’in müzisyenleri olarak iki Grammy ödülünün de sahibi olan üçlü, “Children of the Light Trio” ismiyle 4 Temmuz Cuma akşamı cazseverlere müziğe doyacakları bir gece yaşatacak. 19.45’te başlayacak gecede, üçlüden önce, dünyaca ünlü R&B, soul, hip hop, klasik müzik ve caz sanatçılarının albümlerinde müzisyen, prodüktör ve besteci olarak yer alan, Terence Blanchard’dan Maxwell’e birçok sanatçının, Grammy ödüllü liste başı albümlerinin arkasındaki isim Amerikalı basçı Derrick Hodge sahne alacak. Hodge, ilk solo albümü “Live Today”i geçen yıl yayınlamış ve hem yurtdışında hem de Türkiye’de eleştirmenlerden çok olumlu tepkiler almıştı.

• 5 Temmuz Cumartesi
Parklarda Caz: Jon Batiste & Stay Human / Mitch & Mitch

Festival, 5 Temmuz Cumartesi 18.00’den itibaren Nişantaşı Sanat Parkı ve çevresinde iki açık sahne ile İstanbullu’lara benzersiz bir açık hava şenliği yaşatacak. Coca Cola’nın sponsorluğunda ücretsiz olarak gerçekleştirilecek “Parklarda Caz” konserinin ilk önemli konuğu New Orleanslı caz piyanisti Jon Batiste & Stay Human olacak. Son dönemlerdeki en heyecan verici yeteneklerden olan Batiste modern caz tınılarını, etkileyici bir vokal ve karizmatik bir sahne performansıyla birleştiriyor. Jon Batiste & Stay Human Band Amerikan Büyükelçiliği’nin desteği ile düzenleniyor. Aynı gün dokuz kişilik Polonyalı topluluk Mitch & Mitch de Parklarda Caz’ın konukları arasında olacak. Polonya-Türkiye arası diplomatik ilişkilerinin 600. Yıldönümü’nün kültür programı çerçevesindeki Mitch & Mitch konseri öncesinde caz alanında genç yeteneklere kapılarını açtığı Genç Caz serisinin bu yılki finalistleri Baturay Yarkın Trio, Cazzip Project, Nom Trio, Mikado ve Tümer Uluçınar Quartet de sahnede olacak. Tam programı Haziran ayı başlarında açıklanacak olan bu güzel caz akşamı, Nişantaşı Sanat Parkı çevresindeki çeşitli mekanlarda küçük konserler ve özel etkinlikler ile renklenecek.

FESTİVAL BİLETLERİ

21. İstanbul Caz Festivali’nin biletleri Biletix satış noktaları, BİLETİX çağrı merkezi (0216 556 98 00), BİLETİX web sitesi (www.biletix.com), ana gişe İKSV (hafta içi ve cumartesi günleri 10.00-18.00 arasında hizmet veren gişe, pazar günleri kapalıdır) temin edilebilir. Lale Kart sahipleri, %20–25 oranındaki “Lale üyelerine özel indirimlerle alabilirler. Bilet alımlarında kredi kartı da geçerli ve her gösteride tam biletlerin yanı sıra öğrenciler için indirimli bilet de satışa sunuluyor.


Yorumlar(0)