/ /

3. Köprüde tarihi gün!

26 Aralık 2014

Yeliz Gediman

3. Köprü’nün inşaatında kule yüksekliği 305 metreye yükseldi, ilk tabliye Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’ın da katılımıyla yerleştirildi.

Bakan Elvan yaptığı açıklamada ’59 metrelik bir köprü genişliğimiz var ki bu dünyanın en geniş asma köprüsü. Bunun 8’i şeridi karayolu, 2 şeridimiz için ise YHT için ayrılmış durumda. Raylı sisteme yönelik çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah proje çalışmalarımız tamamlanır tamamlanmaz demiryolu çalışmalarına başlayacağız. Köprünün özelliklerine bakacak olursak köprünün toplam uzunluğu 2160 metre. Toplamda 59 adet segment yerleştireceğiz. Bugün ilki yerleştiriliyor 58 tane daha var. Yine önemli gördüğüm diğer husus, toplam 121 bin kilometre kablo kullanılacak. Bunun anlamı şu dünyayı 3 defa dolaşma anlamına geliyor. Bu kadar uzunlukta bir kablo teli kullanıyoruz. Birazdan yeerleştireceğimiz tabliye 400 ton ve uzunluğu 24 metre olacak. Bu üçüncü köprümüzle birlikte 95 kilometrelik bir otoyol çalışmamız var. Kuzey Marmara Otoyol çalışması var buna da yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Toplam 68 milyon metreküplük kazının 49 milyon metreküplük kısmı tamamlandı. Yani kazı çalışmalarının yüzde 70’ini gerçekleştirmiş durumdayız. Toplam dolgu 41 milyon metreküp. Şuana kadar 22 milyon metreküp dolgu yaptık.
TÜM BAĞLANTILI PROJELER TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR

95 kilometrelik otoyolda yüzde 65’lik bir gerçekleşme sağlamış olduk. Projemizde 35 adet viyadük bulunuyor. Bu viyadüklerin 31’inde çalışmalarımız devam ediyor önemli kısmı tamamlanmış durumda. 106 adet alt geçidimiz var. 205 Adet menfez yapıyoruz. Bu menfezlerimizde gerçekleşme oranı da yüzde 70. Toplam boyu 1200 metre olan iki adet tünel inşaa ediyoruz. Riva tünelinin tamamını bitirdik. Çamlık tünelinde ise yüzde 38 oranında bir gerçekleşmemiz var. Projeyle ilgili herhangi bir gecikme söz konusu değil. Hedefimiz 2015. Ben herkese teşekkür ediyorum. Açılışı birlikte gerçekleştirelim’ dedi.

AĞIR TAŞITLAR, YAVUZ SULTAN SELİM’İ KULLANACAK

İlk tabliyenin yerleştirilmesinin ardından açıklama yapan Elvan ‘Öncelikle bu köprülerin özellikle 3. köprümüzün vatandaşlarımıza önemli bir hizmet sağlayacağını hepiniz biliyorsunuz. Burayı ağırlıklı olarak transit geçen ağır taşıtlarımız için kullanacağız. Onlar şuanda ağır şekilde Fatih Sultan Mehmet’den geçiyorlar. Bu köprünün tamamlanmasının ardından ağır taşıtlar Yavuz Sultan Selim köprüsünü kullanacaklar. Teşekkür ediyorum, hayırlı uğurlu olsun diyorum’ dedi.


Yorumlar(0)