/ /

4. Levent Mozaik Projesi

2 Mayıs 2013

Behicenur Ander

Beşiktaş Belediyesinin yeni başlattığı proje bir zamanlar 4. Levent’te bulunan ve şuan yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan mozaiklerin kurtarılması ve korunmasını amaçlıyor. 4. Levent ‘i eskiden bir açık hava müzesi ne çeviren mozaikler özensiz kullanım sonucu şuan kötü durumdalar ve bu konuda Beşiktaş Belediyesi Koruma Kurulu tarafından kapsamlı bir restorasyon çalışması başlatıldı.

 

4. Levente’te Konaklar Mahallesi’ndeki Akçam Caddesi ve bu caddeye bağlı sokaklarda 1957’den beri çağdaş Türk sanatının birçok temsilcisi yer alıyor. Bunlar; Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nurullah Berk, Ferruh Başağa, Sabri Berkel, Ercüment Kalmık ve Eren Eyüboğlu tarafından yapılan 20 büyük mozaik panodan oluşuyor.

 

Bu mozaikler bu semte nasıl gelmişlerdi?

Bugünkü bütün Levent semtinin temeli 1947 yılında Emlak Kredi Bankası tarafından başlatılan toplu konut projesiyle birlikte atıldı. 1947-1957 yılları arasında gerçekleşen bu proje 100 hektarlık alanda 450 konuttan oluşuyordu. Tam da bu dönemde bu binaların bazı cephelerini süslemesi için birçok sanatçıya teklif götürüldü. Böylece binaların duvarlarına bu mozaik eserler işlendi. Bitirilen proje sonucunda bu semtte birçok konut projeleri ve siteler inşa edildi ve bölge hızla gelişmeye başladı.

 

Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nurullah Berk, Ferruh Başağa, Sabri Berkel, Ercüment Kalmık ve Eren Eyüboğlu tarafından oluşturulan bu 20 büyük mozaik pano semtin binalarının duvarlarını süslemeye başladı. Projede bu sanatçıların yanı sıra, 4. Levent projesini 1947-1957 yılları arasında tasarlayıp uygulayan mimarlar Kemal Ahmet Arû ve Rebiî Gorbon’un da isimlerini söylemek gerekir. Ve bu eserler ve semt, şimdi İstanbul’un ilk uydu kentinin, ilk sakinlerinin emaneti olarak görülüyor.

 

Projenin Kapsamı

Beşiktaş Belediyesi de bu emaneti bir sonraki nesle sağlam bir şekilde devretmek için bu çalışmayı başlattı. Kasım 2012 yılında İstanbul III Numaralı Koruma Bölge Kurulu’na başvuruldu. Kurulun Aralık 2012’de aldığı karar sonucunda bu yirmi mozaik pano koruma altına alındı. Bu proje öncelikle iki aşamalı bir koruma projesini içeriyor. Birincisi bugüne kadar yapılmamış, ihmal edilmiş olan eserlerin belgelenmesi işi. Yirmi eseri ve bu eserlerin bulundukları cepheleri tek tek çizilecek, geçirdikleri tahribatlar belgelenecek. Beşiktaş Belediyesi bu çalışma sırasında özelikle Levent semti sakinlerinin ve İstanbul’da yaşayan tüm kişilerin yardımına ihtiyacımız duyuyor. Projenin ikinci aşamasında restorasyona başlanacak. Eksik kalan mozaikler tamamlanacak ve tahribatları en aza indirgemenin çözümlerini aranacak. Proje kurulu bunların yanı sıra, mozaiklerin cephelerde algılanabilmesi için boya renklerinden, tabela sistemine ve ışıklandırmaya kadar ayrıntılı bir çalışma yapacaklarını da söylüyor.

 

Beşiktaş Belediyesi ‘’Aile albümlerinizdeki bu mozaiklerin eski hallerini gösteren fotoğraflar veya belgeler bize ışık tutacak. Lütfen elinizdeki bu tip belgeleri 444 44 55 numaralı hizmet ofisimizi arayarak bizimle paylaşın. 4. Levent mozaiklerini koruma dayanışmamıza ortak olun. ‘’ diyerek herkesi yardıma davet ediyor.

 

Haydi İstanbullu, Levent semtini açık hava müzesine dönüştürelim! O gökdelenlerin arasında bir servet yatıyor !


Yorumlar(0)