/ /

“Bu domuzlara yüzmeyi kim öğretti? “

25 Ekim 2013

editor

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ekim ayı toplantılarının 3. Birleşimi’ ne İstanbul Boğazı’ nı yüzerek geçen domuzlar damgasını vurdu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Grubu’nun,  domuzlarla ilgili  verdiği soru önergesi  AKP ve CHP’ li Meclis üyeleri arasında tartışmalara da neden oldu. Önergeyle ilgili bilgi veren İBB  CHP Grubu Meclis Üyesi Hasan Fazıl Afacan, Kuzey ormanlarının “korkunç bir katliama maruz kalması nedeniyle”  dünyada ilk kez domuzların iki kıta arasını yüzerek geçmek zorunda kaldığını iddia ederek,  “Şayet domuzlara bir şey olsaydı, bunun sorumlusu hangi kurum ve kuruluşlar olacaktı?”  diye sordu.

Afacan , “Domuzların İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçmesi bir çevre felaketidir. Domuzu yüzdürdük Bu domuzlar durup dururken mi yüzdü ?  Daha trajikomik bir şey var;  bu domuzlara yüzmeyi kim öğretti ?”  ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AKP Grup Başkan Vekili Ergün Turan da  “ Bunlar hangi domuzlarAnadolu Yakası domuzları mı, Avrupa Yakası domuzları mı?”  diye yanıt verdi.

Konuşmaların ardından soru önergesi oylamaya sunuldu. Önergenin başkanlık makamına havale edilmesi, oy birliğiyle kabul edildi.

Belediye Meclisi’nde  ayrıca,  3. Köprü’nün 1/5000 ölçekli Kuzey Marmara Otoyolu İstanbul İli, Boğaziçi Doğal ve Tarihi Sit Değerlerini içeren Nazım İmar Planı Değişikliği Teklifi’ni içeren komisyon raporu oylamaya sunuldu ve  oy çokluğuyla kabul edildi.Raporda, projede şu an itibariyle sadece TEM Otoyolu ile bir bağlantının bulunduğu,  ancak gelecekte yapılması muhtemel bağlantı yollarının orman alanlarında kalması durumunda, tahribatın en az seviyede tutulması için, projede sunulanın dışında orman alanları içerisinde bağlantı yolu yapılmamasının teminat altına alınması gerektiği belirtildi.


Yorumlar(0)