/ /

Akıllı Bisikletler Geri Döndü

22 Mayıs 2013

Başak Tan

İsbike/ Akıllı Bisiklet nedir?

 

Türkiye, dünyanın birçok ülkesinde, kent merkezlerindeki yayalaştırma projelerinin bir parçası olan bisiklet kiralama hizmetiyle 2011 yılında Kayseri’de tanıştı; ancak Kaybis adıyla hayata geçirilen proje, gerekli altyapının ve kitlesel motivasyonun yeterli olmaması nedeniyle yeterli ilgiliyi göremedi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi de uygulamayı Sultanahmet Meydanı’nda test etmek amacıyla Kayseri’den 35 adet Kaybis ödünç alarak belirli aralıklarla bisiklet kiralama hizmeti verdi.

 

Kentsel dönüşümün sacayağı olan yayalaştırma projelerinin en büyük amacı trafiği rahatlatmak ve yayalara daha sağlıklı, temiz ulaşım alternatifleri getirmek olduğundan, uygulama her seferinde büyük ilgi görmüş; ancak bisiklet yolları, yürüyüş parkurları, rekreasyon alanları gibi planlamalar henüz hayata geçirilemediği için de hizmet amacına ulaşamamıştı. Yolu Sultanahmet’e ya da Caddebostan’a sıkça düşenler bu bisikletlere rastladılar zaman zaman. Sürdürülebilirliği olmaması ilginin yoğunluğunu olumsuz etkilememiş olacak ki, nihayet 3 Mayıs 2013 tarihinde Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi yeniden hayata geçirildi ve o tarihten bu yana özellikle hafta sonları günde ortalama 1500 adet bisiklet kiralandı.

 

İBB’ye bağlı İSPARK, bu kez yalnızca Anadolu Yakası’nda 10 istasyon ve 100 bisikletle bisiklet severlere hizmet veriyor. Kartal – Caddebostan Sahili arasında, sahil yolunda bulunan herhangi bir İsbike  istasyonundan bisiklet kiralanabiliyor; ancak şimdiye dek devamlılığı sağlanamadığı için bu hizmetten nasıl yararlanacağımız konusunda kafamız biraz karışık.

 

Nasıl kiralayabiliriz?

 

Bu hizmetten  faydalanmanın iki yolu var. Kredi veya abonman kartlarıyla yararlanabiliyoruz.

 
Abonman kartı kullanacaksak, İSPARK açık otoparklarında aboneliğimizi yaptırıp sonrasında istediğimiz Kiosk’tan bisiklet kiralayabiliyoruz. Kiosk, kiralama işlemi için kullanılan bir ünite ve her istasyonda bulunuyor. Abonman kartlarıyla, şimdilik bir tek bisiklet kiralamak mümkün ve 5 TL’lik yükleme yeterli olabiliyor. Sisteme günlük, haftalık ve aylık abonelik seçenekleri de mevcut.

 

Kredi kartı ile  kullandığımızda abonelik gerekmiyor; sistem önce kredi kartından 50 TL bloke ediyor, bu sayede birden fazla bisiklet kiralamak mümkün ve 24 saatin sonunda kullanım ücreti düşürülerek bloke iade ediliyor.

 

RF, ID ve GPS teknojileriyle her hareketi izlenen bisikletler yalnızca kiralandıkları istasyona değil, istasyonlardan herhangi birine teslim edilebilir. Kiosk hem kiralarken hem de teslim ederken kullanıcıyı yönlendiriyor.

 

 

Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi’ndeki fiyatlandırma ise şöyle;

 

0-1 Saat 2 TL
1-2 Saat 3 TL
2-3 Saat 5 TL
3-5 Saat 8 TL
5-7 Saat 11 TL
7-10 Saat 14 TL
24 Saat   25 TL


Yorumlar(0)