/ /

Avrasya Geçiş Projesi dünyanın en büyüğü

1 Aralık 2015

Akın Öztürk

Uluslararası Tünel ve Yeraltı Yapıları Birliği tarafından Yılın Projesi seçilen Avrasya Geçiş Projesi’nin dünya çapında büyüklüğü tescillendi.

Avrasya Geçiş Projesi tünelcilik alanında dünyanın önde gelen 110 projesi arasında Büyük Projeler kategorisinde ödüle layık görüldü.

Tünel ve Yeraltı Yapıları Birliği tarafından Yılın Projesi seçilen Avrasya Geçiş Projesi’nin dünya çapında büyüklüğü de tescillenmiş oldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Projeyi gerçekleştiren bakanlık olarak tüm çalışma arkadaşlarım adına gurur duydum” dedi.

Projede, İstanbul Boğazı altında tünel açma makinası ile geçilen 3 bin 344 metrelik kısım Ağustos ayında tamamlandı. Bakan Yıldırım; 14,6 kilometrelik üç ana bölümden oluşan Avrasya Geçişi Projesi’nin en önemli aşamasını da bu kısmın oluşturduğunu kaydetti.

Bakanlık olarak büyük önem verdikleri bu projenin dünya kamuoyunda da çok ses getirdiğini ifade eden Yıldırım, Avrasya Geçişi Projesi’nde dünyanın en gelişmiş teknolojisinden yararlanıldığını anlattı.

Projenin daha önce de ödüller aldığını hatırlatan Yıldırım, “Bu ödül proje için bir ilk değil, son olacağını da düşünmüyorum” dedi.

Yıldırım, projenin sahip olduğu yüksek standartlar nedeniyle daha önce de Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) sürdürülebilirlik açısından en başarılı projelere verdiği En İyi Çevresel ve Sosyal Uygulama Ödülü’nü aldığını ifade etti.


Yorumlar(0)