/ /

İstanbul’un dev projeleri hayata geçiyor

26 Kasım 2015

Akın Öztürk

İstanbul için dev projeler bir bir hayata geçecek. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Meclis’te Hükümet Programı’nı okudu. Hükümet Programı’nda, önümüzdeki dönemde bitirilecek projelere de yer verildi.

Hükümet Programı’nda göre, dünyada bir ilk olacak “İstanbul Tüneli”nin tasarımı tamamlandı. İstanbul Boğazı’nın altından geçecek olan 3 katlı tünel, karayolu ve metro geçişlerini kapsayacak. İstanbul’a yeni raylı sistem hatları da kurulacak.

Duble yol uzunluğu, 30 bin kilometreye, hızlı tren ağı 3 bin 623 kilometreye çıkacak. İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep ve Antalya’da yeni raylı sistem hatları tamamlanacak. İstanbul Boğazı’na 3 katlı büyük bir tünel yapılacak.

Büyük İstanbul Tüneli

Hükümet programında, yeni dönemin büyük projelerine de yer verildi. Programın en dikkat çeken başlıklarını, mega ulaşım projeleri oluşturdu. Programa göre, 3 katlı “Büyük İstanbul Tüneli”nin tasarımı tamamlandı. İstanbul Boğazı’nın altından geçecek olan Büyük İstanbul Tüneli, dünyada bir ilk olacak.

Proje, tek geçişte tek tünel halinde karayolu ve metro geçişlerini kapsayacak. Tünel, günde 6 buçuk milyon kişinin kullanacağı 9 farklı raylı sistemi birbirine bağlayacak. Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerini birbirine bağlayacak olan proje, Yap-işlet-devret modeliyle yapılacak.

Şehir içi projeler tamamlanacak

İstanbul’da Levent-Hisarüstü, Üsküdar-Ümraniye-Dudullu, Kartal-Kaynarca, Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey, Nakırköy-Kirazlı ve Kaynarca-Sabiha Gökçen Raylı Sistem projeleri tamamlanacak.

Ankara’da Tandoğan-Keçiören ve AKM-Gar-Kızılay, İzmir’de ise Cumaovası-Tepeköy raylı sistem hatları işletmeye alınacak. Antalya Havalimanı-EXPO ve Gaziantep’teki Gaziray projeleri de hayata geçirilecek.

Ankara-İstanbul hızlı tren hattı

İstanbul-Ankara arasını bir buçuk saate indiren hızlı tren projesi tamamlanacak. Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi de bitirilerek nüfusun yarısına hızlı tren hizmeti sağlanacak.

Kanal İstanbul Projesi

Kanal İstanbul projesi için de yeni yasal düzenlemeler yapılarak projenin özel sektör eliyle tamamlanması sağlanacak.


Yorumlar(0)