/ /

Avrasya Maratonu’nda doping

2 Ocak 2014

Turgay Özçelik

İstanbul için Avrasya Maratonu, özellikle halk koşusu artık vazgeçilmez bir hale geldi. Bu açıdan İstanbul’un en önemli organizasyonlarından biri. Ama bu yılki koşulara kötü bir olay damga vurdu. Erkeklerde maratonu birinci bitiren Abraham Kiprotich’in doping yaptığı ortaya çıktı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor AŞ Genel Müdürü Alparslan Baki Ertekin, 35. Vodafone İstanbul Maratonu’nu erkeklerde birinci tamamlayan Kenya asıllı Fransız atlet Abraham Kiprotich’in doping numunesinin pozitif çıktığı bilgisinin kendilerine ulaştığını söyledi. Ertekin, Abraham Kiprotich’in A numunesinde yasaklı madde tespit edildiği bilgisini aldıklarını ifade ederek, “Profesyonel sporcular için uygulanan doping testinde biz Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’yle çalışıyoruz ve numuneleri de onlara teslim ediyoruz. Bize gelen bilgi, Kiprotich’in A numunesinin pozitif olduğu yönünde” diye konuştu.

maraton doping

Dopingin ortaya çıkmasından sonra, yarışı kazananlara yapılacak ödemeler durduruldu. Doping sonrası oluşacak yeni sıralamadan sonra ödemeler yapılacak. Normalde birinciye 50 bin, ikinciye 25 bin, üçüncüye 15 bin , dördüncüye 10 bin ve beşinciye 8 bin dolar verilmesi gerekiyor.

 


Yorumlar(0)