/ /

Bir yol romanı

14 Aralık 2013

Turgay Özçelik

İlk kitabı ile okuyucusunun karşısına çıkacak olan Halil Emrah Macit’in, Düşülke Yayınları tarafından yayınlanan Ve Bir Gün adını taşıyan romanı, raflardaki yerini alıyor. Biçimde minimalizm etkileri taşıyan romanın önemli bir bölümünün anlatımında ise gerçeküstücü bir dil hakim.

Yazara göre, kitap okumak artık bir lüks, zaman gerektiriyor. Zamanın bu kadar değerli olduğu bir dünyaya iyi bir kitap sığdırmak bir yazar için gerçek başarıdır. Bu yüzden kısa ve akıcı. Bir otobüs yolculuğunda okunup bitirilecek cinsten.

Kitabın sonsözünü yazan Hikmet Efe’den romana dair bir paragraf: “Bir insanı adım adım karanlık bir dünyanın sınırlarına sürükleyip oradan sonsuz bir derinliğe iten koşulları aslında hep birlikte, toplum olarak biz hazırlarız! Çünkü yaşam insana, ancak başkalarının ona kendisi olma fırsatını verdiği müddetçe bir anlam ifade eder. Kimsenin kimseye anlayış göstermek zorunda olmak istemediği bir dünya gerçekliği karşısında epilepsi nöbeti geçiren bir epilepsi hastasının kendine geldiğinde hissettiği mahcubiyet duygusu, masumiyetin ta kendisidir.”

Düşülke Yayınları’nın Cep Kitaplar serisinin ilk kitabı olan Ve Bir Gün, okuru uzun soluklu hiç bitmeyen bir hikayenin içine çekerek yalnız bir adamın iç dünyasının sınırlarını gösteriyor. Kitap şu anda ön siparişte. İlk özel basımı e-posta yoluyla sipariş edilebiliyor.

Düşülke Yayınları’nın kitap sipariş adresi: [email protected]


Yorumlar(0)