/ /

BKM’den derin oyun: Deli

15 Aralık 2014

Yeliz Gediman

Tagler , ,

Beylikdüzü Belediyesi Kültür Merkezi, birbirinden farklı mizansenle sunulan tiyatro oyunlarını seyirci ile buluşturuyor. Haftanın son günü BKM’de sahnelenen dram türündeki 2 perdelik ve tek kişilik oyun “Deli”, günümüz insanının yaşadığı en derin sorunlardan olan iletişimsizliği ve yalnızlığı işliyor. Oyun, aynı zamanda izleyicinin kendi hayatını sorgulamasını da amaç ediniyor.

Beylikdüzü’nün sanat anlayışında tüm duygular hayat buluyor. Beylikdüzü Belediyesi Kültür Merkezi’nde kimi zaman mizah içeren tiyatro oyunları ile keyif bulan vatandaşlar, kimi zaman da dram türündeki eserlerle hayatı irdeliyor. BKM’de bu kez sahnelenen “Deli” adındaki oyun ise ünlü yazar Gogol’un “Bir Delinin Güncesi” isimli kitabından günümüze uyarlandı. Uyarlamasını ise Deli’nin tek oyuncusu olan Devrim Saltoğlu yaptı.

Deliye Dönüştü

Aynı zamanda oyuncu Devrim Saltoğlu tarafından yönetilen tek kişilik oyun “Deli”, iki perdelik dramdan oluşuyor. Gogol’un “Bir Delinin Güncesi” adlı kitabından günümüze uyarlanan oyunda Saltoğlu, eserin orijinal karakteri 1850 yıllarındaki 9. dereceden memurun yerine, ödenekli bir tiyatroda çalışan sözleşmeli dekor asistanını canlandırdı. Saltoğlu, sürükleyici oyunun sonunda kendi uyarladığı deliye adeta dönüşerek seyircileri şaşırttı.

Seyirci Kendi İle Yüzleşti

Beylikdüzü Kültür Merkezi’ne oyunu izlemeye gelen vatandaşlar, oyuncunun performansını ilgiyle izledi. Oyunda ortaya konan asıl meselenin iletişimsizlik ve yalnızlık olması her seyirciyi kendisi ile yüzleştirdi. Özellikle oyunda kullanılan müzik ve efektler oyunun gücünü oldukça yükseltirken, vatandaşları da içine aldı. Başlarda sıradan bir asistan gibi görünen oyunun tek kahramanı Saltoğlu, ilerleyen dakikalarda tiyatro izleyicisine hiç de sıradan hayalleri olmadığını gösterdi. Çevresiyle doğru iletişime geçememe ve kendisine dahi yabancılaşması sorununu enine boyuna sergileyen tiyatro oyunu, oyuncunun akli dengesini nasıl kaybettiğini de etkileyici bir biçimde ortaya koydu. Dram yönüyle ön plana çıkan oyun, seyirciye hayata yeni bakış açısı ve farklı pencereler sundu.

Sanatçı Devrim Saltoğlu’nun tek kişilik oynadığı oyunda gösterdiği yüksek performansını tebrik eden Beylikdüzü Belediyesi Başkan Danışmanı ve Kültür Sanat Koordinatörü Erhan Bayladı, Saltoğlu’na başarılar dileyerek, çiçek takdiminde bulundu


Yorumlar(0)