/ /

Engelli oyuncular rekora koşuyor

23 Kasım 2015

Akın Öztürk

Türkiye’de ilk defa engelli ve engelsiz oyuncuların oynadığı “Martısız Ada” adlı tiyatro oyunu Bağcılarlı izleyiciler için 670 kez perdesini açtı. Hızlı adımlarla rekora koşan oyuna ilgi her geçen gün artıyor.

Bağcılar Belediyesi Tiyatro Okulu (BBDO) mezunlarının oynadığı “Martısız Ada” adlı oyun rekora gidiyor. Bağcılar’daki tüm ilkokulların 3. ve 4. sınıflarına yönelik olarak sunulan ve 670 kez perdelerini açan oyun engellilerin de topluma faydalı bireyler olduğu bilincini oluşturmayı hedefliyor.

Bağcılar Belediyesi Tiyatro Okulu’ndan mezun olan öğrenciler büyük başarılara imza atıyor. İlçe sakinleri öğrencilerin sunduğu tiyatro gösterilerini kaçırmıyor. Türkiye’de ilk defa engelli ve engelsiz oyuncuların oynadığı bir oyun olan “Martısız Ada” perdelerini açtığı 09 Kasım 2013 yılından bu yana 654 kez sahnelendi. Senem Sönmez Arslan’ın yazdığı ve Funda Cansever ile birlikte yönettiği oyun duygulara ve toplum bilincine hitap ediyor. Engellilerin normal yaşamlarını sürdürebileceği bilincini aşılayan oyun bir farkındalık oluşturuyor. Oyunda çocukların, engellileri tanımaları ve onlarla karşılaştıklarında nasıl davranmaları gerektiğini anlatıyor. Oyunda, Engelliler Sarayı iki kursiyeri engelsiz kursiyerlerle başarılı bir çalışma örneği sunuyor.

Engelli oyuncular rekora koşuyor3

Oyun, engelli martıların yaşam mücadelesini anlatıyor. Kaygan kayalar sebebiyle konulması zor olan bir adaya ulaşmayı başaran 4 engelli martı, engelsiz arkadaşlarını da cesaretlendirerek, yanlarına gelmelerini sağlıyorlar. Engelsiz martıları cesaretlendiren engelli martılar, birlikte bolca balık avlayarak yaşamlarını sürdürüyorlar. Perdeler kapanır kapanmaz çocuklara oyun ile ilgili kitap ve etiket dağıtılıyor. Çocuklar, sevdikleri martıya mektupyazıyor, resim yapıyor. Oyun ile ilgili düşüncelerini kaleme alıyorlar.

“Tiyatrocularımızı kutluyorum”

Bağcılar Belediyesi olarak sosyal ve kültürel faaliyetlere önem verdiklerini ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, hizmete sundukları Tiyatro Okulu’nun yoğun ilgi gördüğünü belirtti. Çağırıcı, BBDO’da diksiyon, pandomim, halk oyunları, geleneksel tiyatro, dramaturji ve sinema kursu alan öğrencilerin sertifika sahibi olduklarını belirtti. Çağırıcı şöyle konuştu:

“Eğitim hayatımızın her döneminde alınabiliyor. Bu amaçla Tiyatro Okulu’nu hizmete sunduk. Kursumuzda engelli öğrencilerimiz de eğitim görüyor. Nitekim rol aldıkları Martılar Adası oyunu 654 kez sahnelendi. Hemşehrilerim bu oyuna büyük ilgi gösteriyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hemşehrilerimize her alanda hizmet sunmaya devam edeceğiz.”

Engelli oyuncular rekora koşuyor2


Yorumlar(0)