/ /

Büyük Kitap Mezatı

4 Temmuz 2013

Editör

Tagler

Kitap okumanın bir sanat olduğunu düşünen insanlardanım. İlgi, emek ve sabır isteyen bir sanat…

 
Yeni çıkanları takip etmek, okumadığınız kitapları okumak ve okumak istediğiniz kitapları bulmak. Son kısımdaki bulmak konusunda size yararlı olacak bir sahaf etkinliği düzenleniyor. Önemli ve seçkin kitapların sunulacağı kitap müzayedesi 7 Temmuz Pazar günü saat 14.00’ten itibaren Beyoğlu Rixos Pera Oteli’nde gerçekleştirilecek.

 
Felsefeci ve sahaf Arslan Kaynardağ’ın (1923-2008) koleksiyonu, birçok kimsenin yararlanacağı kitapları ve bilgileri içeriyor. Arslan Kaynardağ’ın Beyazıt’taki Sahaflar Çarşısı’nda “Elif” isimli bir sahafı vardı. Sahafında, eski el yazmaları, Osmanlıca kaynaklar, Farsçalar kitaplar bulunuyordu.

 
Hatta bir edebiyat dedikodusuna göre Orhan Pamuk’un da “Benim Adım Kırmızı” için bu dükkandan çıkmadığını duymuştum vaktiyle… Bizim kuşak, onun bilgilerinden ve tavsiye ettiği kitaplardan çok yararlandı. Beyazıt Çınaraltı’nda buluştuktan sonra, uğradığımız onun tezgahıydı. Bize felsefeyi ve felsefecileri o sevdirdi.

 
Aklımda kaldığına göre, felsefe için “Felsefe, insanı düşünce, bilgi ve kültürün önemli yönleri üzerinde bilgilendirip aydınlattığı gibi, kavramları sorgulamayı da öğretir. Bildiğimizi sandığımız kavramların çoğunu bilmediğimiz, felsefe yaparak ortaya çıkar.” İmzalı kitaplar, felsefe, Türk dili, folklor, tiyatro, kütüphanecilik kitapları ve bibliyografyaların yanı sıra, belgeler, fotoğraflar ve diğer birçok çeşit malzemeden oluşan seçki, geçtiğimiz cumartesi gününden itibaren Beyoğlu Hazopulo Pasajı’ndaki salonda sergilenmektedir, görülebilir.

 
Tutunamayanlar’ın imzalı kopyası (bir de imzasız ama ilk baskısı), Sabahattin Ali’nin el yazısı ile şiirleri, Leopold Levi çizgisi ile Necip Fazıl’ın profili, Ziya Gökalp koleksiyonu (ki Türkçülüğün Esasları’nın imzalı kopyası dahil), Ahmet Hamdi Tanpınar’dan veya Sait Faik’ten Asaf Halet Çelebi’ye ithaflı kitapların yanı sıra Mehmet Akif Ersoy’dan Mithat Cemal Kuntay’a ve Ali Faik Ozansoy’dan Halife Abdülmecid Efendi’ye imzalanmış seçkin eserler gibi bir çok değerli kitabı bu mezatta bulabilirsiniz…

 
Daha fazla bilgi için:
Pazar Mezatı
www.buyukpazarmezati.com
İstiklal Caddesi Hazopulo Pasajı No.: 116, Danışman Geçidi 1B Beyoğlu, İstanbul.
Tel: (212) 293 88 80, 252 90 10


Yorumlar(0)