/ /

Çağdaş sanat fuarı sona erdi

11 Kasım 2013

Uğur SALAMCI

Bu yıl 8’incisi düzenlenen uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul, sona erdi.

Dünyadan ve Türkiye’den galerileri, koleksiyonerleri, sanatseverleri ve sanat profesyonellerini İstanbul’da bir araya getiren Contemporary İstanbul’da sergilenen eserlerin toplam değerinin 180 milyon liraya ulaştı ve fuarı, 67 bin sanatsever ziyaret etti.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, 7 Kasım’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi’nde açılan fuarda sergilenen eserlerin yüzde 67’si sahiplerini buldu.

Sergilenen eserlerin toplam değerinin 180 milyon liraya ulaştığı fuarı, 67 bin sanatsever ziyaret etti.

Contemporary İstanbul’a bu yıl, 748 sanatçı, 3 bin eser, 22 ülkeden 95 çağdaş sanat galerisi ile 13 sanat kurumu ve 8 sanat inisiyatifi katıldı.
Fuarda, Picasso’nun “Nu allonge et tete d’homme de profil isimli eseri 1 milyon 900 bin avro, Andy Warhol’un “Flowers” tablosu 900 bin avro, Joan Miro’nun “Deux femmes dans la nuit” isimli eseri 390 bin avro, Carole A. Feuerman’ın “Brooke with Beachball” işi 275 bin dolar, Sean Scully’nin “Wall of Light Orange Light” isimli eseri 203 bin avro, Joan Miro’nun “Deux femmes dans la nuit” işi 390 bin avro, Robert Longo “Untıtled (Shark 7)” eseri ise 350 bin avro ile dikkati çeken yüksek fiyatlı işler arasında yer aldı. Sanatçı Ardan Özmenoğlu’nun eserleri, Fondation Jan Michalski koleksiyonu için satın alındı.

Jaume Plensa’nın 225 bin avro değerindeki “Marianna” isimli bronz heykeli, Marc Quinn’in 240 bin dolar değerindeki “Mekong Delta Ice Flows” isimli ve 260 bin dolar değerindeki “New Mexico Spring” isimli tablosu ve Juan Genoves’in 200 bin avro değerindeki “Ochenta” isimli işi, alıcı bulan yüksek fiyatlı eserler arasında yer aldı.

Türkiye’deki galerilerin sergileme ve işlerinin kalitesindeki artış, fuar ziyaretçilerinin beğenisini kazandı.


Yorumlar(0)