/ /

Çarşı Göreve

26 Temmuz 2013

Editör

Yıkımı süren İnönü Standı’ndaki inşaat bugün yapılacak İron Maidon konseri nedeniyle durduruldu. Durdurma kararının inşaat sırasında ortaya çıkan tarihi eser kalıntıları nedeniyle alındığı sanılmıştı. Öte yandan Koruma Bölge Kurulu’nın 7 Mayıs’ta da stadın altından tarihi eser çıkması halinde inşaatın durdurulması gerektiğini yönünde görüş bildirdiği öğrendildi. Koruma Kurulu’nun yarın statta yapacağı incelemenin ardından karar vereceği de gelen bilgiler arasında.

 

Stadın altında tarih yatıyor

Beşiktaş İnönü Stadı’nın inşa edildiği alanda daha önce Istabl-ı Amire yapısı, Saray Tiyatrosu ve iki adet gazhane binası bulunuyordu. Gazhaneyle birlikte Dolmabahçe Sarayı’nın Istabl-ı Amire adı verilen ve sarayın seçkin Arap atlarının yetiştirilip bakıldığı ahırlar da burada bulunuyordı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nin 2012’de hazırladığı raporda İnönü Stadı yapılmadan önce aynı alanda saray atlarının bakıldığı İstabl-ı Amire yapısı, Saray Tiyatrosu ve iki adet gazhane binası bulunduğu fotoğraflarla belgelenmişti.

 

Konser Yeni Açık’ta

İnönü Stadı’nın yıkım işini gerçekleştiren yüklenici şirket Ser-Tuğ Yıkımcılık’ın Genel Müdürü Kemal Mustafa Bayram, 3 Nolu Koruma Kurulu’nun arkeolojik çalışmalar sebebiyle yıkım işini durdurduğu iddialarını yalanladı. Bugün yapılacak Iron Maiden konseri sebebiyle yıkımın durduğunu belirten Bayram, konserin ardından müteahhit şirketten gelecek emirle yıkım işine devam edeceklerini kaydetti. Konserin yapılacağı sahne ise yıkılan Yeni Açık tribününün olduğu yere kuruldu.

 

Çarşı’yı göreve çağırdı

İnönü Stadı’nın altından önemli tarihi eserler çıkması ve bu durumun İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve Koruma Bölge Kurulu tarafından kesinleştirilmesi, gözlerin Beşiktaş’ın taraftar grubu Çarşı’ya çevrilmesine neden oldu. İnternetteki sosyal ağlarda tarihi eserlerin korunması için Çarşı Grubu göreve davet edildi. Çarşı Grubu için bir nevi samimiyet testi niteliği taşıyan bu olayla ilgili, gruptan henüz bir açıklama gelmiş değil.

 


Yorumlar(0)