/ /

‘Cazip Tombullar’a yoğun güvenlik

13 Temmuz 2015

Akın Öztürk

Yurt genelinden gelen Uzakdoğulu turistlere saldırı haberlerinden sonra, Nişantaşı Sanat Parkı’nda açılacak Çin devlet sanatçısı Xu Hongfei’nin sergisi için yoğun güvenlik önlemleri alındı. “Tombul kadınların dayanılmaz cazibesi” olduğunu söyleyen Hongfei’nin sergisinin adı ‘Cazip Tombullar’.

30397476

Çin’deki Müslümanların maruz bırakıldığı baskıyı protesto etmek isteyenlerin ‘çekik gözlü’lere saldırı haberleri yurt genelinden gelmeye devam ederken, Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi tepkilerden çekinerek Çin Filarmoni Orkestrası’nın 16 Ağustos’ta yapılması planlanan konserini iptal ettiğini açıklamıştı. Konserin iptal haberi güvenlik endişelerine hak verilmesinin yanı sıra, iyi gösteri izlemek isteyenlerin haklarına ne olacağına dair tartışmalara da konu olmuştu. Söz konusu haberlerin üzerine, Şişli Belediyesi Çin devlet sanatçısı Xu Hongfei’nin heykel sergisini Türkiye’ye getireceğini açıkladı. Üstelik heykeller bir galeri mekânında değil; İstanbul’daki Nişantaşı Sanat Parkı, Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi ve Ortaköy Meydanı’nda sergilenecek. Serginin organizatörleri, heykellerin korunması için emniyet müdürlüğüyle görüşülüp ayrıca bir güvenlik şirketiyle anlaşıldığını söylüyorlar. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’ye gezmeye, yaşamaya gelen Doğu Asyalı “dostlara” yönelik yaptığı korumacı konuşmasının da sergi planlarıyla ilgili endişeye son verdiğini ekliyorlar.

TOMBUL KADINLARIN DAYANILMAZ CAZİBESİ

Uluslararası sanat camiasında saygı gören Hongfei’nin heykelleri dünya turnesi kapsamında daha önce İngiltere’nin Londra, Fransa’nın Paris, İtalya’nın Toskana ve Sicilya, Malezya’nın Koala Lumpur ve Avustralya’nın Sidney kentlerinde sergiledi. İstanbul, heykellerin yedinci durağı. Serginin adı ise, ‘Cazip Tombullar’. Çünkü Hongfei “tombul kadınların dayanılmaz cazibesi” olduğunu düşünüyor. Sergisinin, aslına bakarsanız tüm sanatsal kariyerinin ana temasını da bu fikir üzerine kurmuş.

ÇİNLİ TURİSTLERE GEZİ ROTASI ÇİZİYOR

Ülkesi Çin’de dünya turnesi ilgiyle takip edilen Xu Hongfei, heykellerinin sergilenme mekânlarıyla Çinli turistlere de rehberlik yapıyor. Dolayısıyla İstanbul’un Xu Hongfei heykelleriyle vereceği görüntüler, Çinli turistler açısından yol gösterici olabilir. İstanbul sergisi için “Türk kültürel değerleri de dikkate alınarak” yapılan eser seçkisi toplam 15 heykelden oluşuyor. Ayrıca, alışılmışın dışında olarak, heykellerle temas kurulması serbest. ‘Cazip Tombullar’ 23 Temmuz Perşembe 17.00’de Nişantaşı Sanat Parkı’nda yapılacak açılışın ardından, 29 Temmuz’a dek ziyaret edilebilecek.

30397485

 

100’DEN FAZLA TOMBUL KADIN HEYKELİ YAPTI

1963’te Guangzhou’da doğan Xu Hongfei, 1997’de ilk ‘Tombul Kadınlar’ heykel serisini yapmaya karar verdi. ‘Tombul Kadınlar’ın ilginç bir konu olduğuna ve geliştirilerek ileride bir sanat koleksiyonu hâline getirilebileceğine, bunun da kendisinin sanat kariyerini daha yükseklere taşıyacağına inandı. Xu Hongfei, şimdiye kadar 100’ün üzerinde ‘Tombul Kadın’ heykeli yaptı. Sanatın “eğlenceli ve zevkli olması gerektiğine” inanıyor. Günlük yaşamda güzelliği aradığını ve ‘Tombul Kadın’ portresinde özgürlüğü ve cazibeyi bulduğunu söylüyor. Heykellerinde beyaz mermer, değerli ahşap ve bronz kullanıyor.


Yorumlar(0)