/ /

Cüzdanım kayboldu!

27 Ağustos 2013

Özlem Yılmaz

video
play-sharp-fill

 

 

İçinde yüklüce para ya da bankamatik kartlarınıza yeni yatırılmış maaş /harçlık, yeni yatan burs/kredi ücretleri (Hello KYK), nüfus cüzdanınız olan bir cüzdanı kaybettiğinizi, ya da Ayşecik ve Ömercik kadar sevimli iki hırsıza denk geldiğinizi düşünün… Tamam fazla düşünmeyin, acı veriyor zira…
Kaybettiğimizde acımızı hafifletmek için ‘İçindeki para önemli değil, vallahi değil bak, kartlar var yeni baştan nasıl çıkarayım, ehliyet var, kimlik var…’ deriz ya… Bence yalan. Para var yahu niye önemli olmasın… Bir de cüzdanın fiyatı, içindeki paradan daha  fazlaysa…

 

 

 

Bir de vesikalık fotoğraflar olur, sevdiklerimize ait…En yakın arkadaşlarımızın evrim sürecini gösteren ilkokul’dan üniversiteye kadarki vesikalık fotoğrafları, en olmadık yerde çıkarılıp gösterilir. (Kahrolsun o fotoğrafları verdiğimiz gün!)

 

 

DAHA DA ÖNEMLİSİ; eski sevgilinin telefon numarası ya da fotoğrafı, sevgiliden/sevdiklerinden gelen minik notlar (annem cüzdanında benim en sevdiğim tatlı tarifini taşır misal), eve en yakın sucunun numarası varsa… Üzgünüm sevgili okur, nüfus cüzdanı için  çare var bürokratik yollardan, ama bunlara yok… Otur derdine yan. Bu yazıda yalnızca cüzdanda olması muhtemel demirbaşların yeniden alınması anlatılıyor:

 

 

Nüfus cüzdanınızı kaybettiğinizi anladığınız anda yapmanız gereken ilk şey bağlı bulunduğunuz muhtarlığa gitmek… İkamet adresinizin bağlı olduğu muhtarlık  size Nüfus Cüzdanı Talep Formu verecek, bu talep formunun muhtar tarafından onaylanması gerekli. Bu form ile birlikte nüfus müdürlüğüne giderek yeni nüfus cüzdanı başvurunuzu yapabilirsiniz. Nüfus müdürlüğünde sizden kimliğinizi kanıtlayan başka bir belge isteyebilirler. Bu belgeler; ehliyet, pasaport, uluslararası aile cüzdanı vs. olabilir. Nüfus müdürlüğünde 5 TL nüfus cüzdanı ücreti ödemeniz gerekiyor.*

 

 

Tabi bu işin yalnızca yeni kimliğinizi alma kısmıydı. Bir de bunun güvenlik kısmı bulunmaktadır. Kaybettiğiniz kimlik ile başınızın derde girmemesi, adınıza şirket kurulmaması, faturalı hat alınmaması, adınıza naylon fatura düzenlenmemesi için hemen bir gazeteye “Kimliğimi kaybettim, hükümsüzdür Ad Soyad” şeklinde bir ilan vermelisiniz.

 

Gerçek kişiler, nüfus cüzdanlarının kaybolduğu veya çalındığını, bir dilekçe ile vergi dairesine bildirecek ve bu nüfus cüzdanı ile vergi dairelerinde mükellefiyet kaydı yapılmasının engellenmesini talep edecekler. Bunun için; vergi mükellefi olanların bağlı oldukları vergi dairesine, olmayanların da herhangi bir vergi dairesine başvuruda bulunmaları gerekiyor.

 

Başvuru dilekçesi ekinde de; TC kimlik numarası belirtilmek suretiyle, nüfus cüzdanının kaybolduğu veya çalındığına dair gazete ilanı ile emniyet birimlerince düzenlenmiş belgenin aslı ibraz edilecek.

 

HER ŞEYİN BİR BEDELİ VAR…

Nüfus cüzdanını kaybedenlerin 2013 Ocak ayı itibariyle 73 TL idari para cezası ödemesi gerekiyor. Eğer borcunuzu nüfus cüzdanınızı kaybettiğiniz günden itibaren 15 gün içinde öderseniz 73 TL’ nin 3/4′ ünü ödersiniz. Yani 54, 25 TL ödemiş olacaksınız.* Züğürt tesellisi, evet…

 

Nüfus Cüzdanı Kayıp Cezası Nereye Ödeniyor?*

 

Nüfus Cüzdanı Kayıp Cezası bağlı bulunduğunuz ilçe-ildeki Mal Müdürlüğüne ya da Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğüne ödenir. Para cezası tarihinden itibaren 1 ay içinde ödenmesi gerekir. 15 gün içinde öderseniz indirimden faydalanırsınız.

 

 

Cezanızı bağlı bulunduğunuz mal müdürlüğüne ödemeniz gerekir. Başka bir mal müdürlüğüne ödeme yaparsanız ordan size verilen dekontu kendi başlı bulunduğunuz mal müdürlüğüne teslim etmeniz gerekir. Aksi taktirde bağlı olduğunuz mal müdürlüğü borcunuzu silmez ve her yıl faiz işler. Borçluluk durumunuz da devam eder.

 

 

PEKİ YA KREDİ VE BANKA KARTLARI?

Her bankanın kendisine ait bir telefon numarası vardır genelde 444 ile başlar, arayarak kayıp / çalıntı bildirimi yapmanız gerekiyor. Bu bildirimi yaptığınız tarihten sonra kartınızla yapılan alışverişler için herhangi bir sorumluluk taşımıyorsunuz o yüzden ne kadar erken farkederseniz cüzdanınızın düştüğünü/kaybolduğunu ya  da çalındığını, o kadar iyi… Kartınız yeniden basılarak gönderiliyor, yeniden basım ücreti kartınıza borç olarak yükleniyor.

 

 

 

* 2013 nüfus cüzdanı kaybı/çalınması için gerekenlerdir, ilgili kurumsal sitelerden bilgi toplanmıştır.


Yorumlar(0)