/ /

Emekli ve memura 250 TL taksitle konut!

4 Kasım 2015

Akın Öztürk

Dar gelirli vatandaşlar için konut üretimine odaklanan TOKİ, emekli ve memurlar için de hazırlık yapıyor.

TOKİ Başkanı Turan, alt gelirli vatandaşları ev sahibi yapmaya çalıştıklarını belirterek emeklilere “Yeni konutlara hazır olun” çağrısı yaptı. TOPLU Konut İdaresi (TOKİ) emekli vatandaşlara 250 lira taksitle ev hazırlıklarını büyük ölçüde tamamladı. Dar gelirli ve emeklilere yönelik üretilecek konutların projelendirme faaliyetleri devam ederken sürecin kısa süre içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

TOKİ’nin ilgili birimleri planlarını revize ederken taslak çalışmalarda hazır hale getirildi. Kısa süre içerisinde emekli ve dar gelirliler için uzun vadeli düşük taksitli konut üretimi başlayacak. Yeni bir aşamaya geçtiklerini ifade eden Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan dar gelirlilerin ve emeklilere “Yeni konutlara hazır olun” çağrısında bulundu.

Alt gelir grubundaki vatandaşların taksitle ev sahibi yapacaklarını aktaran Turan, bunun için bütün taleplere arz oluşturma çabası içerisinde olduklarını söyledi. TOKİ olarak dar gelirli kişilerin ev sahibi olması için çabaladıklarını belirten Turan “200 bin konutu konuşuyoruz. Başta emekli vatandaşlarımız olmak üzere, alt gelir grubuna yöneük konutlarımızı Anadolu’nun birçok yerinde inşa edeceğiz. Alt gelir grubundaki vatandaşlanmızın konuta yönelik tasarrufları var.

Hazırlıkları var. Dolayısıyla onlar için söylüyorum, emekli, memur, işçi vatandaşlarımız 200, 250 TL taksitle konut alacak vatandaşlarımıza sesleniyorum, şimdiden hazırlıklarını yapsınlar, inşallah her yıl 60 bine yakın konut arz edeceğiz” dedi.

670 bin vatandaş konut sahibi TOKİ’nin kuruluş amacının konuta erişmekte zorlanan dar gelirü vatandaşları ev sahibi yapmak olduğunu belirten Turan “Bunu yapmak için kurulan bir idaredir. İlk kurulduğu 1984-2002 yılları arasında bu fonksiyonu tam icra edememiş. 18 yılda sadece 43 bin konut icra etmiş. Fakat 58. Hükümetle 2002 yılından başlayan süreçle 2015 yılma gelindiğinde idare bugüne kadar 670 bine yakın vatandaşımızı konut sahibi yaptı ” dedi.

YENİ BİR EVRE BAŞLADİ
Türkiye’de yeni bir evrenin başladığını aktaran Turan birimlerin buna göre revize edildiğini açıkladı. Turan, “Konut hedefimizi 550 bine revize ettik. Bu su demek yılda 60 bin konut üreteceğiz. Bu 60 bin konutun altını çizerek söylüyorum yüzde doksan ve 95 alt gelir grubu ve orta gelir grubu vatandaşlarımız içindir. Her yıl bu konutları, belki de hic konut sahibi olamayacak vaMehmet tandaslarımıza Ergün Turan sunacağız” diye konuştu.


Yorumlar(0)