/ /

Giysi Takası

13 Temmuz 2013

Editör

Bir sene önce sürdürülebilir moda anlayışı ile yola çıkan Giysi Takası, geri dönüşüm yerine yeniden kullanımı destekleyen bir platform. “Geri dönüşümde de ortaya çıkan bir atık var, bu işlem için de kaynak tüketiliyor” sloganıyla ortaya çıkmışlar.

 

Küçükçiftlik Park’ta bu sene 18.’si düzenlenen giysi takası, yine çok eğlenceli geçti. Tüketim alışkanlıklarımızı sorgulamamızı sağlayan bu sene ki etkinlikte daha önceki senelerden farklı olarak, kuponlar ile sadece takas değil, kurulan stantlardan takı, içecek alınabiliyor ve t-shirt üstüne baskı yapılabiliyordu.

 

Düşünün, hepimizin gardırobunda illa ki küçülmüş, beğenerek alınmış ama sonra giyilmemiş ya da artık beğenilmeyen, ‘ne de olsa daraltırım’ diye alınmış ama dokunulmamış haliyle duran, hediye edilen ve zevkimize hitap etmeyen birkaç parça kıyafet ya da aksesuar vardır. Bu kıyafetleri yeniden kullanıma sokmamız gerektiğini düşünüyorsanız, bu etkinlik tam da size göreydi.

 

Ama üzülmeyin, bir dahaki giysi takasına katılabilirsiniz.

 

Takasa katılma koşulları da oldukça uygun. Öncelikle takas için getireceğiniz kıyafetlerin temiz olması ve çok yıpranmamış olması koşulu getiriliyor. En fazla 15 parça giysi, çanta, ayakkabı, şapka, kolye, gözlük, eldiven, aksesuar, atkı, bere gibi aklınıza gelebilecek ve kullanmaktan sıkıldığınız, hatta hiç kullanmadığınız veya bir türlü beğenemediğiniz; giymediğiniz iyi durumda ne varsa getirmeniz gerekli. Getirdiğiniz kıyafet kadar kupon size takdim ediliyor ve o kuponlar karşılığında beğendiğiniz eşya artık sizin kullanımınıza geçiyor.

 

Elbette takas alanında kalan kıyafetler de oluyor. Onlar takas sonunda ihtiyaç sahiplerine bağışlanıyor.

 

Unutmadan belirtmekte fayda var; takas ettiğiniz kıyafetlerin markası ya da ederi değer taşımıyor. Tek kıstas zevkiniz! Bu yüzden de, tüketim alışkanlıklarımızı ve kabullerimizi sorgulama imkanı sağlıyor. Bir mağazadaki üründe arayacağınız kriterlerle takas alanında aradığınız kriterler arasındaki farkları keşfettikçe kendinizi daha iyi tanıyacaksınız!

 

 

 

 

 

 


Yorumlar(0)