/ /

Göç Bağlantıları

16 Aralık 2013

Uğur SALAMCI

Tagler ,

“İstanbul’ un ilk kent müzesi” ünvanına sahip olan Adalar Müzesi, 2011`in Ekim ayında başlattığı Türkiye`de Kent Müzeciliği adlı Avrupa Birliği destekli projesinin kapanış etkinliği olarak Göç Bağlantıları 2012 Projesi adlı bir sergi düzenledi. Farklı sanatçıların, akademisyenlerin, araştırmacıların ve müzelerin çalışmalarını Adalar Müzesi çalışmalarıyla birlikte sunan serginin küratörlüğünü Müze küratörü Deniz Koç yaptı. Adalar Müzesi Büyükada Aya Nikola Hangar binalarında açılan sergi 31.12.2013 tarihine kadar, 1 yıl açık kalacak.

Hazırlıkları 2011 yılında başlayan, küratörlüğünü Deniz Koç`un yaptığı sergide, kentler arası yer değiştirme, insan hikâyeleri, yeni yaşam deneyimleri, paylaşım, yalnızlık, sevme ve sevilme bağlantıları, gidenlerin ve gelenlerin gözünden sunuluyor.

Avrupa`dan “Göç Esintileri”
Serginin Avrupa deneyimleri bölümü olan “Göç Esintileri”, İsveç`te yaşayan güncel sanatçı Hakan Akçura`yı konuk ediyor. Akçura`nın göçmen deneyimleri, sanatçının ilgi çekici video performansları ve fotoğraf çalışması ile birlikte sunuluyor.

Aynı bölümde yer alan proje destekçilerinden Kreuzberg Müzesi, Berlin`e Göçün 300 yılını interaktif video ve arşiv çalışmalarıyla özetlerken, proje ortağı Xanthi Folklor Müzesi ise, “Xanthi`den” başlığı ile sergiye katılıyor.

Ayrıca İsveç`te yaşayan Türklerle yapılan Sözlü Tarih görüşmelerinden elde edilen filmler de sergide görülebilir.

İçimizdeki göç

Avrupa bağlantılarının yanı sıra Türkiye`den Adalar`a göçün iç bağlantıları da serginin ilgi çekici bir diğer bölümünü oluşturuyor. Proje kapsamında Maltepe Üniversitesi`nden Prof. Belma Akşit ve Prof. Bahattin Akşit ile öğrencileri tarafından yürütülen araştırma ve belgeleme çalışmaları, ilginç grafikler, haritalar ve video performanslar eşliğinde sunuluyor.

Şehir Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Murat Güvenç`in hazırladığı haritaların 1990-2000 sayımları üzerinde yapılan incelemelere ve Adalar`dan çıkış yapan göçlerin nerelere yoğunlaştığını izlenebiliyor. Adalar`ın metropol içi konumuna ilişkin bu bulgular Metropol İçi Hareketlilikte Adalar’ın Özgün Yeri isimli haritalama çalışması ile sergileniyor.

Aynı bölümde Tarih Vakfı`nın fotoğraf ve belge arşivlerinden Adalar Müzesi ile paylaştığı görseller yer alırken, Adalar Müzesi`nin iki yıl önce Kültür Üniversitesi desteğiyle gerçekleştirdiği “Adalı Esnaflar” belgeleme videolarından hazırlanan klipler de izlenebilecek.

MEKAN : ADALAR MÜZESİ 23 Nisan Cad. No:14/1 Büyükada Adalar/İST.
ZAMAN : 31.12.2013 ‘e kadar


Yorumlar(0)