/ /

Halk Eğitim Merkezleri

3 Mayıs 2013

Ecem Cennet Sarıgül

Çekmeköy HEM – Kuaförlük Kursu

İstanbul’da her ilçede en az bir tane Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Halk Eğitim Merkezi (HEM) var ve İstanbul’da 39 ilçe var. Bu kadar yaygın bir şekilde varolmaya devam etmeleri için bir alamet-i farikaları olmalı. Malum hobi edinmek, sıfırdan beceri kazanmak, öğrenmek oldukça pahalı… Halk Eğitim Merkezleri’nin bir diğer anahtar kelimesi ise ‘ucuz’. Evet, gerçekten ya oldukça cüzi ücretlere ya da bazı merkezlerde ücretsiz açılan eğitimler var. Ekonomık olmasının yanı sıra, Halk Eğitim Merkezleri teorik bilgiyi edinmek ve pratik beceriye dönüştürmek için biçilmiş kaftan.

 

Eyüp HEM Binası

Eyüp HEM Binası

 

Peki Halk Eğitim Merkezleri’nde hangi kurslar var?

 

Resim, Müzik, İngilizce zaten var, olmalı da. Ama şöyle bir bakınca gördük ki aklımıza hiç gelmeyen konularla ilgili kurslar var. Mesela, “Deniz Araçları (Gemi) Yapımı” kursu! Sıradan müzik kurslarından bıktıysanız, “Müzik Aletleri Yapımı” veya “Orkestra” kursu da var. “Yaş Pasta Yapımı ve Sunumu” da cazip görünüyor. Nasıl yani?…  Devam ediyoruz; “Çeyiz Hazırlama” kursu! Bahçen var ama neyi nereye ekeceğini, ne kadar sulayacağını, toprak cinslerini bilmiyorsanız, o zaman “Bahçıvanlık” kursu. Biraz daha kariyer odaklı bir eğitim almak niyetindeysen “Kantin ve Açık Alan İşletmeciliği” veya “Web Tasarım” kursu faydalı olabilir. “Arı Yetiştiriciliği” bile var! Ortaya karışık paket kurs programları yapsak ya; çekiliş usulüyle. Küçük kağıtlara yaz kursları. Katlayıp at bir keseciğin içine. Kapa gözünü, birkaç tane çek! Bakalım ne acayip bir kombinasyon çıkacak… Pazartesi, Kadıköy HEM’nde “Emlak Danışmanlığı”; Salı, Beşiktaş HEM’nde “Cilt Bakımı ve Temel Makyaj”; Çarşamba, Ataşehir HEM’nde “Diksiyon”, Perşembe Avcılar HEM’nde “Sanatsal Mozaik”, Cuma Beşiktaş HEM’nde “Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi”… Sonsuz alternatif var.

Kartal HEM – Gümüş İşlemeciliği Kursu

Kartal HEM – Gümüş İşlemeciliği Kursu

 

Kursların çeşitliliğine ve çok belirli alanlara odaklanmasına bakılınca aslında Halk Eğitim Merkezleri’nin ne kadar önemli bir açığı kapadığı apaçık görülüyor. Uzmanlaşmaya yönelik olmasa da, çok belli konularda eğitim alma imkanı sunuyor. Müzik Aletleri Yapımı’na merak sardıysan Halk Eğitim Merkezleri’nden farklı olarak çok da fazla seçenek çıkmayabilir karşına. Arıcılık kursu için de aynı şey geçerli.

 

Arama yaparak Türkiye’deki bütün Halk Eğitim Merkezleri arasında yasadığın ili ve ilçeyi seçerek, size en yakın merkezin iletişim bilgilerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz:

 

Buradan Halk Eğitim Merkezleri’nde açılan kursların listesine ve detaylı bilgiye ulaşabilirsin. Yine de ilçendeki merkezle iletişime geçerek direk bilgi almak gerekebilir, çünkü kurslar talebe göre açılıyor.

 

 

Üsküdar HEM – Pastacılık Kursu

Üsküdar HEM – Pastacılık Kursu

 

Halk Eğitim Merkezleri’ne benzer bir diğer oluşum ise yine belediyelere bağlı faaliyet gösteren Gençlik Merkezleri ve Bilgi Evleri. Bu merkezlerde de çeşitli kurslar ve seminerler düzenleniyor. Ilçenin belediyesinden gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Bu liste işini kolaylaştırabilir. Katılmak istediğin kurs eğer oturduğun ilçede açılmıyorsa, komşu ilçelerdeki merkezlere bakabilirsiniz. Hatırlatalım, İstanbul’da tam 39 ilçe var!


Yorumlar(0)