/ /

‘Temiz Sınıf Sağlıklı Gelecek’ projesi tamamlandı

11 Temmuz 2015

Akın Öztürk

Üsküdar Belediyesi ve TOGEM-DER’in hijyen şartlarının iyileştirmesi için birlikte yürüttüğü ‘Temiz Sınıf, Sağlıklı Gelecek’ isimli proje başarıyla tamamlandı. Projenin kapanışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın katılımlarıyla yapıldı.

????????
Üsküdar Belediyesi ve Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği’nin (TOGEM-DER) işbirliğiyle hayata geçirilen yaklaşık 10 aydır devam eden ‘Sağlıklı Sınıf Sağlıklı Gelecek’ isimli proje başarıyla tamamlanarak hayata geçirildi. Proje kapsamında 10 ilçede bulunan 10 farklı anaokulunda yapılan saha çalışmalarında yaklaşık bin kişiye eğitim verilerek okullardaki hijyenin önemi anlatıldı. Yapılan çalışmalarla birlikte okullara giderek toplumsal hayata ilk adımı atan çocukların bakterilerden uzak tutulması gerektiği konusunda eğitimcilere bilgiler verildi. Yaklaşık 10 aydır devam eden projesinin kapanış programı Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan törenle yapıldı. Kapanış programına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, TOGEM-DER Başkanı Saadet Gülbahar ve çok sayıda vatanda katıldı.

????????
“DEVLET OKULLARI HİJYENİK AÇIDAN YETERSİZ”
TOGEM-DER tarafından hayata geçirilen ‘Sağlıklı Sınıf Sağlıklı Gelecek’ isimli projenin kapanış törenine katılarak konuşma yapan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “TOGEM-DER her yıl güzel ve hayırlı projeler yapmaya devam ediyor. Bu çalışmalardan bir tanesini daha başarıyla yapıldı ve bu günde kapanış töreni yapılıyor. Bu projeyi hepimizi hep birlikte Türkiye gündemine getirmekte zorundayız. Basın mensubu arkadaşlarımız ve Türkiye’de ki siyasi büyüklerimiz bu konuya eğilmek zorundayız. Türkiye’nin önemli sorunlarımızdan bir tanesi de çocuklarımızın hijyenik ortamda eğitim görme meselesidir. Ben samimi bir itirafta bulunmak isterim ki bugün durumu iyi olan velilerimiz, anneler ve babalar çocuklarını özel okula göndermek istemesinin nedenlerden birisi ne yazık ki devlet okullarındaki hijyenin arzu edilen seviyede olmamasıdır” dedi.
“OKULLARA 40 MİLYON LİRA HARCAMA YAPIYORUZ”
Okullara yönelik çalışmalarını sürekli olarak devam ettirdiğini dile getiren Başkan Türkmen, “Bizim Üsküdar belediyesi olarak Üsküdar ilçesi sınırlarında bulunan okullarda yaklaşık yüze yakın personelimiz var. Bu ihtiyaçları karşılayan var, karşılamayan belediyeler var. Bizim 30 Mart seçimlerinden sonra milli eğitimlerle ve okullarla yapmış olduğumuz çalışmalar var. Okullarda tadilatlar yapıyoruz. Okullara harcadığımız bütçe bir yılda sadece 40 milyon belediye bütçesinden harcama yapıyoruz. Hayırsever iş adamlarımız ve onların aracılığıyla yapmış olduğumuz çalışmalarda belki de 40 milyonunda üzerindedir. Bunu bizler yapıyoruz ama bunları yapamayan belediyeler var. Oradaki çocukları görüyoruz” diye konuştu.

????????
“HİJYEN ORTAMI EĞİTİME ETKİ EDEN EN TEMEL FAKTÖRDÜR”
TOGEM-DER tarafından başarıyla düzenlenip hayata geçirilen projeye destek vermek için kapanış programına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak, “Hepimiz biliyoruz ki temeli sağlam atarsak üzerine inşa edeceğimiz gelecekte sağlam olacaktır. Böylesi erken bir dönemde bir çocuğun bir insanın hayatına dokunmak adeta tüm topluma etki etmekte ve bununla birlikte geleceği şekillendirmektedir. Çocuklarımızın sağlığı ise bu konuşla ilgili yapılacak olanların başlangıcıdır. Başarılı bir eğitim hayatı için öğrencinin sağlığı hiç kuşkusuz temel koşuldur. Anaokulları çocuklarımızın yuvalarından çıkarak toplum içerisine girdiği ve toplumla ilk karşılaşma alanıdır. Hem ruh sağlığı olsun hem beden sağlığı olsun hijyen ortamları çocuklarımızın eğitimine etki eden temel faktördür” şeklinde konuştu.
“EĞİTİM SAĞLIKLI BİR ORTAMDA YAPILIRSA ÖNEM KAZANIR”
‘Temiz Sınıf Sağlıklı Gelecek’ isimli projenin kapanış toplantısında konuşma yapan Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği(TOGEM-DER) Başkanı Saadet Gülbahar, “Eğitim çocuklarımızın hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Ama eğitim sırasında çocuklarımız sağlıklıysa ve sağlıklı bir ortam sağlanmışsa eğitim bir anlam kazanır. Temiz sınıf sağlıklı gelecek isimli projemizdeki çalışmalarımızdan bu yana çocuklarımız için hedefimiz artık yalnızca ülkemizin ihtiyaç duyulan noktasına eğitim birimi kazandırmak değil. Yapım aşamasından itibaren çocuklarımız için fiziksel güvenliğin önemsenerek gözetildiği hijyen konusunda bilinçli öğretmen, personele sahip ve sahip olduğu bilgileri eyleme taşıyan eğitim ortamında gerekli hijyen ortamı oluşturanlar sayesinde çocuklarda bakterilere bağlı hastalıkların en aza indirgendiği verilerle saptanmıştır” ifadelerini kullandı.

????????


Yorumlar(0)