/ /

“Haremeyn / Osmanlı Döneminde Mekke ve Medine” fotoğraf sergisi 10 Temmuz’da Taksim Metrosu Sanat Galerisi’nde açılıyor.

9 Temmuz 2015

Akın Öztürk

Tagler

 

 

Sultan 2. Abdülhamid’in Yıldız albümlerinden ve Medine Müdafii Fahreddin Paşa’nın koleksiyonundan seçilen sergide; Kâbe’nin yanı sıra Medine’deki imar faaliyeleri ve Hicaz Demiryolu fotoğrafları dikkat çekiyor.

hicazz

İBB Kültür A.Ş.’nin katkılarıyla İslâm Tarih Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) tarafından hazırlanan “Haremeyn Osmanlı Döneminde Mekke ve Medine” başlıklı tarihî fotoğraf sergisi, 10 Temmuz Cuma günü 15.30- 16.30 saatleri arasında Taksim Metrosu Sanat Galerisi’nde ziyarete açılıyor.

Mekke ve Medine’ye dair 98 adet siyah beyaz fotoğrafın yer alacağı sergide, Kâbe’nin yanı sıra Medine’deki imar faaliyetleri ve Sultan 2. Abdülhamid tarafından 1900-1908 yıllarında Şam ile Medine arasında inşa ettirilen Hicaz Demiryolu ve Surre alaylarına dair fotoğraflar da bulunuyor.

IRCICA fotoğraf koleksiyonundan seçilerek oluşturulan sergideki fotoğraflar, Sultan İkinci Abdülhamid dönemine ait ve vaktiyle Yıldız Sarayı’nda mevcut olan tarihî albümlerdeki nadide fotoğraflardan ve ayrıca Medine Valisi ve müdafii Fahreddin Paşa’nın koleksiyonundan seçilmiş fotoğraflardan oluşuyor.

Taksim Sanat Galerisi’nde sergilenecek olan 98 adet tarihî fotoğraf, İslâmiyet açısından mukaddes kabul edilen mekânların, İslâm mimarî mirasının ve o dönemdeki sosyal hayatın farklı karelerini bir araya getirerek kültürel mirasa katkı sunmayı amaçlıyor. Fotoğraflar, Mekke ve Medine tarihinin 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyılın başı arasındaki döneme ait altyapı ve inşaat faaliyetleri, tarihî mekânların onarımı ve korunması, hac ve kamu hizmetleri gibi çeşitli yönlerini yansıtıyor.

Sergi, 10 Temmuz-10 Ağustos tarihleri arasında Taksim Sanat Galerisi’nde 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.


Yorumlar(0)